Hochei/Sport Club merge mai departe în Cupa Continentală

0
Hochei
Hochei

Campioana României, Sport Club Miercurea Ciuc, s-a calificat în turul al treilea al Cupei Continentale, după ce a ocupat primul loc în grupa C, din care au mai făcut parte HDK Stavbar Maribor (Slovenia), Dab Dunaujvaros (Ungaria) şi Sary-Arka Karaganda (Kazakhstan).

Sport Club, antrenată de suedezul Charles Franzén, a abordat cu maximă seriozitate turneul desfăşurat la Maribor şi a reuşit să se impună în două dintre cele trei partide. În prima întâlnire, ciucanii au învins reprezentanta ţării gazdă, HDK Stavbar Maribor, cu scorul de 8-3 (3-1, 4-1, 1-1) prin punctele marcate de Sikorcin (06:40, 10:04, 22:43), Hurtaj (09:19), Molnar (28:11, 39:06), Moldovan (28:34) şi Mihaly Ede (46:25), iar pentru sloveni au înscris Ferlez (14:03, 31:33) şi Rakanovic (49:51).

În meciul doi, misiunea Sport Clubului a fost şi mai dificilă în faţa kazacilor de la Sary-Arka Karaganda. Temerile aveau să se adeverească în primele zece minute când Nazhmutdinov (05:24) şi Shikhanov (10:34) au punctat pentru Sary-Arka. De pe margine, antrenorul Charles Franzén i-a trezit la realitate pe elevii săi care, până la pauză, au întors rezultatul prin golurile lui Nagy (11:54), Novak (12:56) şi Sikorcin (19:45). După o repriză secundă albă, acelaşi Sikorcin a mai înscris o dată (42:11). Kazacii au înscris şi ei după un minut, prin Ivantsov (43:31), însă golul a avut rolul de a micşora diferenţa, căci punctele au intrat în conturile românilor. Scor final: Sport Club – Sary-Arka Karaganda 4-3 (3-2, 0-0, 1-1).

Cu calificarea deja asigurată, Sport Club nu a mai forţat deloc în ultimul meci al grupei, jucătorii păstrându-se şi pentru partidele din campionatrul României şi Liga MOL. În aceste condiţii, eşecul a fost previzibil în faţa maghiarilor de la Dunaujvaros: scor 2-5 (0-1, 0-1, 2-3). Marcatori: Papp (03:30, 55:24), Hegyi (31:15), Hegyi (43:19), Pavuk (45:34), pentru Dunaujvaros, respectiv Molnar (44:08) şi Petres (57:57), pentru reprezentanta României.

În turul al treilea, Sport Club Miercurea Ciuc va evolua în grupa E, la Asiago (Italia), alături de HC Asiago (Italia), Sønderjyske Vojens (Danemarca) şi Sokil Kyiv (Ucraina). Turneul se va juca în perioada 26-28 noiembrie.

Sursa: rockey.ro