Gimnastică aerobică: Aur şi bronz pentru România, la individual feminin

0
Oana Corina Constantin

România a cucerit o medalie de aur, prin Oana Corina Constantin, şi una de bronz, prin Maria Luisa Pavel, duminică, la individual feminin, în concursul seniorilor de la Campionatele Europene de gimnastică aerobică, de la Romexpo.

Corina Constantin a ocupat primul loc, cu 21,050 puncte, urmată de Sara Moreno (Spania), medaliată cu argint, 20,800 p, şi Maria Luisa Pavel, 20,350 p. Corina Constantin a primit medalia din partea Marcelei Fumea, antrenorul coordonator al lotului României, iar Simona Amânar, fost campioană olimpică la gimnastică artistică, a înmânat medalia Mariei Luisei Pavel.

La individual masculin, medalia de aur a revenit spaniolului Ivan Parejo, cu 21,850 p, urmat de italianul Emanuele Pagliuca, 21,350 p, şi rusul Aleksandr Kondraticev, 20.850 p. Mihăiţă Lucian Cimpoi s-a clasat pe locul 6, cu 19,950 p, iar Mircea Zamfir s-a clasat doar pe 7, cu 19,875 p, după o ratare în exerciţiul său. Zamfir era unul dintre favoriţi la medalii.

La juniori, sportivii noştri obţinut două medalii de aur, două de argint şi una de bronz.

Medalia de aur în proba de trio a fost câştigată de România 1, în componenţa (Bianca Maria Gorgovan/Alina Radu/Diana Cristina Deac), în timp ce argintul a fost obţinut de România 2 (Carmen Florentina Iliescu/Lavinia Ioana Panaete/Premia Matei).

România 1 a obţinut un punctaj de 19.834, fiind urmată de România 2 (19.484), Rusia 2 (19.386), Spania (19.084), Ungaria 2 (19.031), Rusia 1 18.631, Marea Britanie 1 (18.557), Ucraina 2 (18.013).

România (în formula Alina Radu, Bianca Maria Gorgovan, Diana Cristina Deac, Carmen Florentina Iliescu, Amalia Nicola, Premia Matei) s-a impus în finala probei de grup, cu un punctaj de 19.784. Argintul a revenit Rusiei 2 (19.381), iar bronzul Rusiei 1 (19.334)

Alina Radu a obţinut medalia de argint în proba de individual feminin, cu un punctaj de 19.500. Medalia de aur a revenit italiencei Michela Castoldi (19.600), iar pe ultima treaptă a podiumului a fost spaniola Marta Tovar (19.200). Cealaltă reprezentantă a României, Lavinia Ioana Panaete, s-a clasat a patra (19.150), urmată de Anastasia Degtiareva (Rusia, 19.100), Silvia Sara (Portugalia, 19.050), Christel Lejeune (18.800) şi Noemi Molnar (Ungaria, 18.200).

La juniori, în proba de individual masculin, medalia de bronz i-a revenit românului Cristian Drăghici (19.350), în timp ce compatriotul său Cristian Iordan a terminat pe poziţia a cincea (19.100). Medalia de aur a fost câştigată de italianul Riccardo Pentassuglia (20.150), iar argintul a fost obţinut de alt italian, Davide Donati (19.600).

Finala probei de perechi mixte din concursul juniorilor a fost dominată de Italia 1, care s-a impus cu un puctaj de 19.670, fiind urmată pe podium de Rusia 2 (19.400) şi Rusia 1 (19.150). A patra a fost România 1, în formula Dacian Nicolae Barna, Adela Ionela Cimpoi (19.100), iar a cincea România 2, în componenţa Cristian Drăghici, Lavinia Ioana Panaete (18.900).