Ciclist spaniol, găsit dopat în Turul Portugaliei

0
Eladio Jimenez

Ciclistul spaniol Eladio Jimenez, 33 de ani, de la echipa portugheză Loule-Louletano, a fost depistat pozitiv cu EPO în luna august în timpul Turului Portugaliei, a anunţat Uniunea internaţională de ciclism, care l-a suspendat provizoriu, informează Agerpres.

Jimenez a fost controlat pozitiv pe 12 august, în etapa a 6-a a Turului Portugaliei, pe care a câştigat-o. Spaniolul s-a clasat pe locul 6 în clasamentul general al cursei. Câştigătorul competiţiei, Nuno Ribeiro, alături de Isidro Nozal şi Hector Guerra, au fost apoi suspendaţi după ce au fost depistaţi pozitiv la EPO de ultimă generaţie.

Ciclistul spaniol, care poate solicita contraexpertiza, urma să concureze în 2010 sub culorile echipei Rock Racing.