Echipa masculină de gimnastică a României, locul doi la Turneul de la Erzingen

0

Echipa masculină de gimnastică a României s-a clasat, sâmbătă, pe locul secund, după selecţionata Germaniei, la Turneul de la Erzingen, la care a mai participat şi reprezentativa Elveţiei.

Echipa României a fost alcătuită din sportivii Cristian Băţagă, Marius Berbecar, Adrian Bucur, Vlad Cotună, Andrei Muntean şi Andrei Ursache, care au acumulat un bilanţ de 340.850 puncte. Germania a câştigat competiţia, cu 360.000 puncte, iar Elveţia s-a clasat pe locul trei (340.400).

La individual compus, germanul Philipp Boy a câştigat concursul, cu 88.950 puncte, cea mai bună clasare în această ierarhie a unui gimnast român, fiind cea a lui Vlad Cotună (locul 6, 86.200). Potrivit comunicatului FR Gimnastică, majoritatea sportivilor români nu au efectuat toate aparatele. În afara concursului, Marian Drăgulescu a concurat la patru aparate, obţinând următoarele notări: cal cu mânere - 14.250, inele - 13.950, paralele - 14.500 şi bară fixă - 14.450.

Marian Drăgulescu, dar şi Cătălina Ponor vor putea intra oficial în competiţii de la 1 octombrie.

La feminin, tot sâmbătă, la Erzingen, România a câştigat concursul pe echipe, cu 229.250 puncte, devansând Germania (224.100) şi Elveţia (206.450). Ana Porgras a câştigat concursul la individual compus (58.100), urmată de Amelia Racea (56.950), Diana Bulimar (56.350), Raluca Haidu (56.300), Nadine Jarosch (Germania, 55.950) şi Daniela Andrei (55.500).

În afara concursului a evoluat şi Cătălina Ponor, care a obţinut următoarele note: sărituri - 14.550, bârnă - 14.650, sol - 14.300.