Dumitrescu-Mihalachi, campioni mondiali la canoe dublu

0

Echipajul masculin de canoe dublu, format din sportivii Alexandru Dumitrescu şi Victor Mihalachi, a câştigat medalia de aur, pe distanţa de 1000 de metri, la Campionatul Mondial de la Poznan (Polonia).

Medaliaţi cu bronz la Europenele de anul acesta pe aceeaşi distanţă, Dumitrescu şi Mihalachi au reuşit să-i ţină la distanţă pe campionii olimpici din Belarus, fraţii Bahdanovich.

Tot astăzi, România a cucerit prima medalie la masculin, argint, prin echipajul C4 masculin, format din sportivii Gabriel Gheoca, Nicolae Bogdan, Mihail Simion şi Florin Comănici. De asemenea, în finală la canoe simplu, Silviu Simioncencu s-a clasat pe locul cinci.

Delegaţia României va mai avea reprezentanţi sâmbătă în finalele masculine K4 (kaiac patru), precum şi cea feminină la K2.