Daniela Dodean s-a calificat în turul 3 la tenis de masă. Va lua o medalie?

0
Daniela Dodean a avut ceva de furcă în turul 2 * Foto: Marian Burlacu (Londra)

Jucătoarea română de tenis de masă Daniela Dodean s-a calificat în turul III al probei de simplu la Jocurile Olimpice de la Londra, după ce a învins-o cu emoţii pe Tatiana Bilenko (Ucraina), sâmbătă seara, cu scorul de 4-3 (7-11, 8-11, 11-5, 5-11, 11-9, 11-2).

Daniela Dodean a câştigat după 48 de minute de joc, iar în turul III o va întâlni pe chinezoaica Ding Ning, principala favorită a probei, meciul fiind programat duminică, de la ora 20,00 (ora României).

Sportiva a declarat că a avut un meci dificil fiindcă adversara ei s-a apărat foarte bine. ”Am întâlnit o adversară incomodă, care s-a apărat foarte bine. Până la urmă, am dovedit-o. De altfel, scorul din ultimul set a arătat diferența. Contra lui Ding Ning voi avea un meci dificil. E numărul 1 mondial și la mare diferență de a doua clasată. Are un joc spectaculos. Voi face tot posibilul”, ne-a declafrat Dodean.