Dan Fâşie, medalie de aur la Cupa Mondială de judo de la Bucureşti

0

Sportivul Dan Fâşie a câştigat, sâmbătă, medalia de aur la categoria 66 de kilograme, la etapa de Cupa Mondială de judo masculin, de la Bucureşti.

Dan Fâşie a câştigat grupa B, după trei lupte în care a trecut de adversari din Franţa, Spania şi Ucraina, pentru ca în semifinale să-l învingă şi pe armeanul Armen Nazaryan. În ultimul act, Fâşie l-a învins pe francezul David Larose.

Celelalte rezultate înregistrate de sportivii români în prima zi a Cupei Mondiale de la Bucureşti sunt următoarele:

Cat. 60 kg - Farkaş Bertalan, Amado Claudiu Lazea şi Florin Hârleţ, eliminaţi în turul II;

Cat. 66 kg - Mircea Lazea, eliminat în turul I, Szoke Laszlo, eliminat în turul II, iar Cătălin Brătulescu în turul III;

Cat. 73 kg - Costel Dănculea, Ştefan Bicişan şi Kolumban Şandor, eliminaţi în turul II, Adrian Merge, finalist al grupei C, dar eliminat ulterior în recalificări de francezul Jonathan Allardon. Merge a ocupat locul 5.

Sportivii de la categoriile 81, 90, minus 100 şi plus 100 kilograme vor evolua duminică.