Cinci medalii pentru România la Mondialele de juniori

0

Duminică, în ultima zi a CM de juniori de la Eton (Anglia), delegaţia României şi-a adjudecat 3 medalii, 2 de aur, prin echipajele masculine de 2 rame şi de 4 rame fără cârmaci, precum 1 argint la 8+1 feminin, performanţe care, adăugate celor 2 medalii de bronz cucerite sâmbătă, alcătuiesc un bilanţ de excepţie - 5 medalii (2 de aur, 1 de argint şi 2 de bronz).

Duminică, regata a fost deschisă de proba perourilor la masculin, 2 rame, în care Vlad-Dragoş Aicoboae şi Tudor-Andrei Gontaru au trecut primii linia de sosire, cu timpul de 6'50'49/100, urmaţi de echipajele din Spania - 6'51"83/100 şi Grecia - 6'53"10/100.

România a cucerit aurul Mondialelor de juniori şi în proba masculină de 4 rame, cu un final care a necesitat foto-finish, echipajul Ion Prundeanu, Ionuţ Luca, Adrian Cionca şi Cosmin-Ilie Cuciurean terminând cei 2.000 m ai cursei în 6'01"62/100. Medalia de argint a fost cucerită de Italia - 6'03"22/100, iar cea de bronz, de Germania - 6'03"96/100.

Regata din ultima zi a CM s-a încheiat, conform tradiţiei, cu proba de 8+1 feminin, în care România (Dana-Adina Szekely, Florentina Filipovici, Maria Simion, Ana-Maria Aftode, Andreea Birică, Mădălina Buzdugan, Elena-Lavinia Târlea, Viviana-Iuliana Bejinariu, Georgiana Danciu) s-a clasat pe locul secund, obţinând medalia de argint, în 6'23"66/100. Aurul în această cursă a revenit Germaniei - 6'20"16/100, iar bronzul - SUA, în 6'32"28/100.