CSM Oradea, a doua victorie în turul II al LEN Trophy

0

Campioana României la polo, CSM Oradea, a învins sâmbătă echipa rusă Dinamo Moscova, cu scorul de 18-8, în al doilea meci din cadrul turneului pe care îl găzduieşte contând pentru turul doi al LEN Trophy.

Scorul pe reprize a fost 3-3, 4-0, 4-1, 7-4. Marcatorii echipei orădene au Kincsen, Creţu, Kadar şi Negrean, cu câte 4 goluri, Samuilă 2, Baidoc, Chioveanu, Tarnoveţchi şi Monostori, câte 1. De la Dinamo Moscova s-a remarcat Novoksenov, cu 3 reuşite.

Tot sâmbătă mai este programată disputa dintre Brixia Leonessa Brescia şi PAOK Salonic.

Vineri, în prima zi a turneului de la Oradea, CSM a învins PAOK Salonic, cu 12-7, iar italienii de la Brixia Leonessa Brescia au trecut de Dinamo Moscova, scor 17-3.

CSM Oradea va juca duminică derby-ul cu Brixia. Primele două clasate din grupă se califică în optimile de finală, în care se va juca dublă manşă eliminatorie, câştigătoarea urmând să se califice în sferturile competiţiei.