CS Otopeni s-a retras din Divizia A şi Cupa României

0

Echipa de baschet masculin CS Otopeni s-a retras din competiţiile interne ale sezonului 2011-2012, din cauza problemelor financiare, potrivit anunţului FR Baschet.

Forul naţional de profil a fost anunţat, marţi, de conducerea CS Otopeni de retragerea din Divizia A şi Cupa României. La finalul turului, echipa ilfoveană ocupa locul 11, cu 19 puncte, având un bilanţ de 4 victorii şi 11 înfrângeri. În Cupa României, CS Otopeni a fost calificată în sferturile competiţiei, în care urma să joace cu CSM Oradea, dar ca urmare a retragerii, adversara este prima calificată în semifinale. În celelelalte trei meciuri din sferturi se vor duela: CSM Bucureşti-Gaz Metan Mediaş (în 4 şi 10 ianuarie), Dinamo Bucureşti-BCM U Piteşti (5 şi 10 ianuarie) şi BC Timişoara-CSU Ploieşti (6 şi 10 ianuarie).

Turneul Final Four va avea loc în 17-18 februarie, locul urmând să fie stabilit. Deţinătoarea trofeului este formaţia Gaz Metan Mediaş.