CM DE GIMNASTICĂ Trei prezenţe româneşti în finalele pe aparate

0

Flavius Koczi şi Marian Drăgulescu s-au calificat în finala de la individual compus primul dintre ei pe locul al 14 iar Drăgulescu s-a clasat al 21-lea.

Gimnaştii români vor fi prezenţi şi în finalele pe aparate (Marian Drăgulescu de pe locul 2, Flavius Koczi de pe locul 8), la sărituri (Marian Drăgulescu de pe locul 3) şi la paralele (Marius Berbecar de pe locul 5).

Echipa masculină de gimnastică s-a calificat în finala de la Campionatul Mondial de pe poziţia a şaptea (350.900 puncte). Pe podium au urcat echipele din Japonia, SUA şi China.

România va fi prezentă la JO de la Londra şi cu echipa feminină, care a obţinut calificarea de pe locul patru, gimnastele tricolore urmând să evolueze marţi, în finala pe echipe, de la CM din Japonia. Ultima oară când echipa masculină a câştigat o medalie la jocurile olimpice a fost în 2004, la Atena.

NOTĂ

Nici unul din rezultatele înregitrate de gimnaşti astăzi atât în competiţia pe echipe cât şi în cele individuale nu vor conta în lupta pentru medalii din concursurile propriu-zise care vor urma zilele următoare după următorul program:

11 octombrie finala feminină pe echipe (13:00-15:00)
12 octombrie finala masculină pe echipe (12:30-14:30)
13 octombrie: finala feminină la individual compus (12:00-13:45)
14 octombrie finala masculină la individual compus (13:00-15:30)
15 octombrie finale pe aparate, ziua 1 (07:30-10:30)
16 octombrie finale pe aparate, ziua 2 (08:00-10:35)