Bronz pentru Alina Dumitru la Grand Slam Paris

0

Sportiva Alina Dumitru a câştigat, sâmbătă, medalia de bronz a categoriei 48 de kilograme, la Grand Slam Paris la judo.

Campioana olimpică din 2008 a debutat cu o victorie în grupa D, în faţa Margaritei Filippova (Turkmenistan), urmată de succese similare cu olandeza Ente Birgit şi Laetitia Payet (Franţa). În semifinale, Alina Dumitru a cedat însă în faţa brazilicencei Sarah Menezes, fiind nevoită se mulţumească cu medalia de bronz.

Tot sâmbătă, Andreea Chiţu şi Corina Căprioriu au fost eliminate în primele tururi ale categoriilor 52, respectiv 57 de kilograme.

La masculin, în grupa D a categoriei 73 kg, Costel Dănculea a obţinut o primă victorie în faţa lui Fausto Bivieca (Republica Dominicană), urmată de cea din lupta cu americanul Michael Eldred. Dănculea a fost eliminat însă în turul următor, de mongolezul Nyam-Ochir Sainjargal.

Ultimii trei reprezentanţi ai României, Marian Halas (81 kg), Valentin Radu (90 kg) şi Vlăduţ Simionescu (plus 100 kg) vor intra în competiţie duminică, când se va încheia Grad Slam Paris, competiţie dotată cu premii totale în valoare de 150.000 de dolari.