Alina Dumitru: „Vreau şi medalia de aur de la Mondiale“

0

Alina Dumitru a câştigat săptămâna trecută medalia de aur la categoria 48 de kilograme la Campionatul European de la Viena. A şasea din palmaresul continental. Campioană olimpică la judo, românca vrea să repete performanţa şi la Campionatele Mondiale din Japonia, din septembrie.

După doi ani de aşteptări, Alina Dumitru a revenit săptămâna trecută pe cea mai înaltă treaptă a podiumului la Campionatele Europene de la Viena, concurs pe care îl domină din 2004, excepţie făcând doar 2009. Mânată de ghinionul de anul trecut, când a stat mai mult accidentată, judoka noastră a renăscut, învingând-o în finală, chiar pe cea care în urmă cu un an îi luxase cotul: unguroaica Eva Csernoviczki.

"A fost greu. Am început ziua prost. N-am dormit toată noaptea şi mă simţeam greoaie. Cred că au fost nişte emoţii la mijloc. În plus, am avut şi o mică accidentare la picior de la Grand Prix-ul de la nemţi. Dar până la urmă, toată ziua s-a terminat nesperat de bine", a spus noua campioană la categoria 48 de kilograme, care nu şi-a putut stăpâni lacrimile când a urcat din nou pe podium.

Astfel, Alina şi-a trecut în palmares a şasea medalie europeană de aur a carierei, care se alătură celor două de bronz, tot continentale - are două similare la CM şi una de aur de la Jocurile Olimpice de la Beijing.

Alina, care în urmă cu doi ani îşi punea lumea judoului la picioare, obţinând cea mai râvnită medalie olimpică, mai are o mare dorinţă: aurul mondial, singurul care îi lipseşte din palmares.

„Anul trecut am suferit accidentările care m-au cam scos din ritmul meu, în semifinale şi la Europene, şi la Mondiale. Anul acesta l-am început mai bine şi de aceea gândul meu e acela de a rămâne sănătoasă, să mă pot antrena şi să câştig medalia de aur la Campionatele Mondiale; în această ordine. Singura pe care nu am pus mâna încă", a declarat Alina, care a cucerit până acum două bronzuri, la Cairo (2005) şi la Rio de Janeiro (2007).

Căprioriu, la primul titlu european

Surpriza delegaţiei române la Campionatele Europene de judo de la Viena a fost medalia de aur cucerită de Corina Căprioriu, la categoria 57 de kilograme. Este primul titlu continental pentru cea care vrea să repete parcursul bun şi la Mondialele din Japonia. Ea a învins-o în finală pe reprezentanta ţării-gazdă, Sabina Filzmoser.