Alexandru Marin, medalie de bronz la turneul "Vladimir Kliciko"

0

Pugilistul Alexandru Marin (CFR-CSS Unirea Iaşi) a câştigat medalia de bronz în limitele categoriei 54 kg, la ediţia a XII-a a turneului internaţional 'Vladimir Kliciko', desfăşurat în localitatea Berdicev (Ucraina).

În sferturile de finală, Alexandru Marin l-a învins la puncte pe Vadim Ivaniuk (Republica Moldova), iar în semifinale a fost întrecut, tot la puncte, de către ucraineanul Anton Hose. În finala categoriei, uzbekul Burgud Hodjiboev l-a învins pe Anton Hose. La competiţie au participat 74 de sportivi din Georgia, Turkmenistan, România, Turcia, Uzbekistan, Belarus, Ucraina, Rusia, Republica Moldova, Armenia, Azerbaidjan, Kazahstan.

Marin va participa în perioada 14-26 august la Jocurile Olimpice ale tineretului de la Singapore, alături de alţi circa 5.000 de sportivi cu vârste cuprinse între 14 şi 18 ani şi oficiali, din 205 ţări. Alex Marin este unul dintre cei trei europeni de la cat. 54 kg, alături de polonezul Dawid Michelus şi de britanicul Zack Davies.