ATLETISM: Anca Heltne a ocupat locul 3 la aruncarea greutăţii la Dakar

0

Atleta română Anca Heltne s-a clasat pe locul 3 în proba de aruncarea greutăţii în cadrul concursului internaţional de Grand Prix al IAAF, ce se dispută la Dakar în Senegal.

Anca Heltne a fost a 3-a cu o aruncare de 18,26 m, fiind întrecută de germancele Denise Hinrichs - 19,19 m şi Nadine Kleinert - 18,82 m.

În proba masculină s-a impus americanul Christian Cantwell - 21,53 m, urmat de compatrioţii săi Reese Hoffa - 19,97 m şi Russell Winger - 19,85 m.

Anca Heltne este  medaliată cu bronz la recentul Campionat European de sală ce s-a desfăşurat în martie la Torino.

Citiţi aici povestea carierei lui Anca Heltne

Cea mai bună perfomanţă a carierei pentru Anca Heltne a fost reuşită  la Bucureşti, chiar în februarie anul acesta la Cupa de Cristal, când a aruncat 19,54 metri, o performanţă cu care ar fi câştigat lejer titlul european la Torino.