Zenga, ignorat de zecile de mii de fani stelisti care au scandat numele lui Lacatus

0

* "Militarii" au invins Gloria Bistrita cu scorul de 2-0, prin golurile marcate de Valeriu Rachita si Adrian Neaga * In minutul 27, la scorul de 0-0, arbitrul Viorel Anghelinei a refuzat o lovitura de pedeapsa oaspetilor, la un fault al lui Rachita asupra lui Negrean

Steaua a pasit cu dreptul in noua editie de campionat, printr-o victorie cu 2-0 in fata Gloriei Bistrita. Desi intrarea pe stadion nu a mai fost libera, ca in intregul retur al sezonului trecut, 16.000 de spectatori au tinut sa vada ce promite vicecampioana pentru urmatorul sezon. Schimbarea fundamentala din organismul echipei a fost aducerea intempestiva pe banca tehnica a italianului Walter Zenga, care l-a inlocuit pe Victor Piturca dupa aproape patru ani de mandat. Iesit pe gazon pentru a asista la incalzirea jucatorilor, Zenga a fost aplaudat de multimea care mai avea in suflet o alta preferinta pentru postul de antrenor. In timp ce jucatorii se incalzeau, publicul a scandat numele lui Marius Lacatus, laitmotiv care s-a mentinut pe toata durata partidei. "Succes Walter, dar Laca e unic", scria pe un banner afisat la peluza opusa galeriei, in timp ce tabela de marcaj isi propunea sa-i dea putin curaj italianului: "Buona fortuna Walter!". Italianul a dat impresia ca se afla la debutul sau pe banca tehnica. Si-a ascuns cu greu emotiile, a stat in permanenta in picioare si a vociferat adeseori la adresa propriilor jucatori sau a arbitrului Anghelinei, scotand chiar de doua ori o batista galbena pentru a sugera acordarea de avertismente jucatorilor bistriteni. Pe teren, Steaua s-a instalat hotarat in terenul ardelenilor, dar fara sa creeze panica. Cu o echipa remaniata, in care Cristea, Neaga si Bostina au fost titulari, iar Dorinel Munteanu trecut mijlocas la inchidere, Steaua a presat steril o echipa care s-a blocat in propriul careu. Mai mult, scorul putea fi deschis de Gloria, daca Anghelinei ar fi acordat penalty la faultul lui Ghionea asupra lui Negrean, din minutul 27. A fost nevoie de urcarea in atac a lui Valeriu Rachita care l-a invins pe portarul Campeanu cu o lovitura de cap plasata. Bucuria galeriei s-a transformat rapid in bataie, cateva zeci de suporteri incingand o bataie cu fortele de ordine, dupa ce jandarmii i-au bruscat pe fanii care s-au urcat pe garduri pentru a celebra golul. Intr-un vacarm de nedescris, cand lumea era mai atenta la ce se intampla pe teren, Rica Neaga a dublat avantajul, dupa numai trei minute, profitand de o balba a veteranului Campeanu. La adapostul unui scor linistitor, Steaua a redus turatia motoarelor in repriza a doua, cand s-a multumit sa plimbe mingea. Ultimele minute au gasit Steaua cu zece jucatori pe teren, Rachita suferind o accidentare la muschi, dupa ce toate schimbarile fusesera efectuate. Linistiti in ceea ce priveste soarta partidei, suporterii au scandat numele lui Zenga, tehnicianul care a trecut de primul examen in Ghencea. El a declarat ca nu a fost deranjat ca publicul a scandat in repetate randuri numele lui Lacatus. "Ma bucur ca s-a scandat numele unui jucator care a facut multe pentru echipa. As vrea in viitor sa fac si eu multe la Steaua si sa mi se scandeze si mie numele", a spus Zenga, care a explicat modul cum a alcatuit echipa: "Nu a fost un joc usor. Pe final am ramas in zece oameni, dar jucatorii si-au facut treaba bine. Stiu ca suporterii sunt multumiti ca Dinamo a pierdut la Constanta si noi am castigat azi si sper sa mearga tot asa in continuare. Presedintele mi-a dat o lista cu 20 de jucatori si eu trebuie sa ma bazez pe toti. Astazi eu asa am gandit echipa, asa a fost sa fie". De partea cealalta, vicepresedintele Ioan Horoba a considerat ca arbitrul Anghelinei a intrecut masura prin prestatia sa care a avantajat gazdele. "Nu am pierdut din cauza arbitrului, dar a avut o contributie majora. Am pierdut pe mana noastra si din cauza tracului care a pus stapanire pe jucatori", a spus Horoba.