Noua Zeelanda a invins Franta si a luat bronzul

0

La Campionatul Mondial de rugby care se desfasoara in Australia, reprezentativa Noii Zeelande a reusit sa cucereasca medalia de bronz, dupa ce a invins Franta cu scorul de 40-13. Meciul a inceput in

La Campionatul Mondial de rugby care se desfasoara in Australia, reprezentativa Noii Zeelande a reusit sa cucereasca medalia de bronz, dupa ce a invins Franta cu scorul de 40-13. Meciul a inceput in nota de dominare a "All Blacks", care au marcat in primele 40 de minute doua eseuri, avand insa si alte ocazii de a culca balonul in terenul advers. Cele doua eseuri realizate de neozeelandezi au fost marcate in minutele 11 si 20, scorul la pauza fiind 14-3 in favoarea echipei de la Antipozi. In partea secunda se parea ca Franta va reusi sa revina dupa ce Elhorga a culcat balonul in terenul de tinta advers in minutul 43. Suparati de aceasta indrazneala, neozeelandezii au apasat pe acceleratie si au reusit nu mai putin de patru eseuri consecutive prin Rokocoko, Thorn, Muliaina si Holah. Victoria categorica obtinuta in fata francezilor si obtinerea medaliei de bronz nu au fost decat o palida consolare pentru neozeelandezi, care, la finalul meciului, nu au gasit puterea sa se bucure de acest succes. De partea cealalta, Franta a platit tribut faptului ca a introdus pe teren rugbysti care nu fusesera pana atunci titulari la C.M.