Visul a ţinut 89 de minute

0

şi l-a introdus pe Maccarone, la două minute după ce a văzut 0-2. În minutul 33, italianul a şutat la colţul lung şi a înscris. Englezii au renăscut, pe fondul retragerii steliştilor, care

şi l-a introdus pe Maccarone, la două minute după ce a văzut 0-2. În minutul 33, italianul a şutat la colţul lung şi a înscris. Englezii au renăscut, pe fondul retragerii steliştilor, care parcă vedeau în faţă partida dintre Boro şi FC Basel, meci în care insularii au revenit de la 0-3, terminând cele două manşe cu 4-3. A trecut şi pauza şi steliştii au ieşit de la cabine având feţele la fel de înnegurate. Olăroiu n-a reuşit să le scoată elevilor săi din cap acel meci. Cu greu, fotbaliştii din Ghencea au reuşit să reziste doar până în minutul 65, când Vudika a izbutit să ducă scorul la 2-2. Primul care a resimţit şocul a fost Dică. Atacantul a făcut un henţ prostesc şi a văzut "galben". A lăcrimat gândindu-se că va lipsi din echipă la finala din Olanda şi va trebui să vadă meciul din tribune. Englezii nu s-au lăsat impresionaţi şi, văzând în Carlos un goalkeeper din ce în ce mai ezitant, au marcat pentru 3-2, prin Riggott (73). Mai aveau nevoie de un gol. L-au dat! Prin acelaşi Maccarone, în minutul 89. Aceeaşi lecţie de nota 10 a fost predată atât elveţienilor, cât şi românilor.

Middlesbrough - Steaua 4-2
Au marcat: Maccarone (33, 89), Viduka (65), Riggott (73) / Dică (15), Goian (24)
Middlesbrough: Jones - Parnaby, Riggott, Southgate (Maccarone, 26) , Quedrue - Taylor (Yakubu, 55), Boateng, Rochemback, Downing - Viduka, Hasselbaink. Antrenor: Steve McLaren
Steaua: Carlos - Ogăraru, Ghionea, Goian, Petre Marin - Opriţa (Baciu, 81), Lovin, Rădoi, Boştină (Neşu, 87), Dică, Iacob (Bălan, 65). Antrenor: Cosmin Olăroiu
Arbitrii: Lubos Michel, Asistenţi: Roman Slysho şi Martin Balko (toţi din Slovacia)
Stadion: Riverside
Spectatori: 35.000

"Am crezut prea devreme în calificare. Am crezut că putem apăra rezultatul. Trebuia să presăm. Ne-am speriat, am făcut greşeli pentru care am plătit. Am primit goluri prosteşti pe greşeala unor jucători, Carlos, Bălan. S-a văzut lipsa de experienţă la acest nivel. "