Visul frumos nu s-a terminat

0

FC National a invins pe FC Arges cu scorul de 1-0 si isi pastreaza avansul de patru puncte in fata Rapidului

"Regretele mele sunt tardive. Am gresit si recunosc. Sunt singurul vinovat pentru ce s-a intamplat astazi", a spus Danut Somcherechi, dupa ce echipa sa, FC Arges a pierdut, pe teren propriu, scor 1-0, intalnirea cu elevii lui Cosmin Olaroiu. In minutul 29 al meciului, Savu a profitat de o neatentie a pitesteanului, i-a furat mingea la 30 de metri de poarta si, dupa ce l-a driblat si pe portarul Danut Coman, a facut 0-1 pe tabela de marcaj. FC National a obtinut in week-end a saptea victorie din opt meciuri si se mentine pe primul loc al clasamentului, cu un avans de patru puncte in fata Rapidului. Cu un joc sigur in aparare si contraatacuri rapide, "bancarii" au avut nevoie de o singura greseala din partea adversarilor pentru a marca si a se mentine astfel in fruntea clasamentului. Gazdele au inceput mai bine meciul, iar in minutul trei Marius Radu l-a pus in dificultate pe portarul Marius Popa care insa a reusit sa respinga de pe linia portii. Apoi a urmat un joc pe contre in care atacantii celor doua echipe s-au intrecut in ratari, dupa care a venit fatidicul, pentru pitesteni, minut 29 cand greseala lui Somcherechi i-a permis lui Savu sa marcheze singurul gol al meciului. In partea a doua, pitestenii au iesit mai decis de la cabine si ar fi putut egala in minutul 56, dar Bilasco nu a nimerit decat bara portii lui Popa. Meciul se termina intr-un cor de fluieraturi venit din tribuna la adresa elevilor lui Moldovan, in timp ce legiunea straina de la FC National este aplaudata la scena deschisa. "A fost un meci pe viata si pe moarte. Fundasii mei au jucat bine astazi. Echipa a practicat un fotbal de calitate, deschis. Sunt putin nemultumit de atacanti. Cand ai asemenea ocazii, ratezi si totusi castigi, inseamna ca ai avut sansa", a spus Cosmin Olaroiu. De partea cealalta, Ion Moldovan si-a acuzat jucatorii pentru faptul ca au pierdut partida. "A fost un meci pe care nu trebuia sa-l pierdem. Greselile ne priveaza de rezultate favorabile. Cu suporterii m-am obisnuit. Tot timpul imi cer demisia. La Cluj conduceam cu 1-0 si suporterii au inceput sa-mi ceara demisia. I-au ajutat pur si simplu pe clujeni sa egaleze", a acuzat Moldovan.