Victorie cu sufletul la gura

0

Echipa feminina de handbal a Romaniei a continuat seria succeselor in Grupa C a Campionatului Mondial de la Sankt Petersburg (Rusia), reusind sa invinga cu scorul de 30-27 (17-10) reprezentativa

Echipa feminina de handbal a Romaniei a continuat seria succeselor in Grupa C a Campionatului Mondial de la Sankt Petersburg (Rusia), reusind sa invinga cu scorul de 30-27 (17-10) reprezentativa Ucrainei, primul adversar cu adevarat incomod pe care l-a intalnit la aceasta competitie. A fost o disputa intre doua echipe care se cunosc foarte bine, ultima intalnire directa avand loc in urma cu mai putin de doua saptamani, cand ucrainencele s-au impus, pe teren propriu, cu 26-25. In fata vicecampioanei europene din 2000 si a medaliatei cu bronz la JO de la Atena, de anul trecut, fetele noastre au avut o prima repriza de exceptie, in care le-a iesit totul. Apararea, sprijinita de interventiile uneori dezarmante ale portarului Luminita Hutupan, a functionat aproape perfect, iar atacul a creat in permanenta panica pe semicercul advers. Tabela de scor indica in minutul 27 un neverosimil 16-8 pentru Romania, cea mai mare diferenta inregistrata in aceasta partida, scorul la pauza fiind aparent linistitor, 17-10. Dar cum romanilor le place sa traiasca periculos, in repriza secunda in teren a intrat parca o alta echipa. Mai crispata, cu goluri mari in aparare si lipsita de inspiratie in atac, unde jocul colectiv a fost abandonat in favoarea actiunilor individuale. Ucrainencele nu s-au lasat prea mult invitate si au reintrat in joc, declansand cursa de urmarire. Ele au reusit sa treaca in avantaj cu trei minute inainte de final, scor 27-26! A fost momentul in care tricolorele s-au trezit din pumni, izbutind sa inscrie de patru ori consecutiv, pentru o victorie care deschide drumul spre grupele semifinale. ,Am avut incredere permanent ca putem rezolva jocul. Felicit fetele pentru ca s-au daruit si au avut atitudinea pe care ne-o dorim in ultimele cinci minute. N-am ce sa le reprosez", a declarat antrenorul Gheorghe Tadici. Golurile Romaniei au fost marcate de Luca (7), Gogarla (7), Galca (5), Maier (4), Elisei (4), Lecusanu (2) si Gatzel (1). In celelalte meciuri din grupa s-au inregistrat rezultatele: Macedonia - Argentina 32-15 si Franta - Camerun 33-17. In clasament conduc Romania si Franta cu 6 puncte, urmate de Macedonia si Ucraina cu 3 puncte, Argentina si Camerun cu 0 puncte. Astazi, Romania intalneste Franta, campioana mondiala en titre, de la ora 19.30, iar maine da piept cu Macedonia (17.30). Altfel, au fost stabilite primele pentru echipele care vor urca pe podium. Astfel, campioana mondiala va incasa 100.000 de dolari, medaliata cu argint va primi 50.000 de dolari, iar cea cu bronz va lua 30.000 de dolari. Locul patru va fi rasplatit cu 20.000 de dolari.