Victorie chinuita pe norocul lui Mutu

0

Tricolorii au tremurat serios in fata nationalei macedonene, reusind sa-si asigure victoria in minutul 86 printr-o lovitura libera executata de Adrian Mutu

Echipa nationala a Romaniei a castigat cu 2-1 partida cu reprezentativa Macedoniei, contand pentru campania de calificare la Campionatul Mondial din 2006. Previziunile sumbre ale organizatorilor, care se plangeau ca oltenii nu se inghesuie sa cumpere bilete, au fost date peste cap la ora meciului cand aproape 20.000 de spectatori au luat loc in tribunele stadionului "Ion Oblemenco". Imbracati in cea mai mare parte in tricourile galben-rosii ale nationalei, multi dintre suporterii olteni au pastrat in jurul taliei sau la gat si fularul alb-albastru al Stiintei. Dezamagiti de inceputul dezastruos de sezon al Universitatii, spectatorii au uitat uneori pentru ce se afla la stadion. Fanii au scandat numele lui Mircea Rednic si l-au fluierat copios pe secundul Marius Lacatus, nedorit, anul trecut, in postul de antrenor al Stiintei. Publicul a luat foc in momentul in care fostul patron al Craiovei, Gigi Netoiu, si-a facut aparitia pe stadion, fiind injurat in repetate randuri. Oficialul dinamovist a sosit la stadion cu elicopterul, fapt ce a starnit si mai mult furia spectatorilor. Totusi, oltenii au intrat in atmosfera meciului nationalei, afisand o serie de bannere: "Pentru patrie si onoare, oriunde, oricand", sau "Mai presus de orice - roman". Tricolorii au inceput in forta partida, dar nesincronizarile din atac l-au determinat pe Iordanescu sa loveasca de cateva ori cu pumnul in acoperisul bancii de rezerva. Totusi, momentul asteptat de public nu a intarziat sa apara. In minutul 16, Stoican a lansat inteligent o minge catre Pancu, iar "turcul" a inscris din intoarcere. "Vreau sa batem cu 1-0", spunea Pancu in urma cu o saptamana si previziunea nu a fost departe de realitate. Neinspirati la mijloc, cu multe actiuni sterile pe margini, si cu un Soava care a impiedicat jocul prin mai multe pase proaste, au facut ca macedonenii sa capete curaj. In minutul 76, Sakiri a batut bine un corner, Vasovski a venit lansat si a inscris cu capul, lasand 20.000 de oameni cu gura cascata. Momentul a fost comparat de Pancu cu golul de trista amintire de la Copenhaga. Istoria se putea repeta daca Adrian Mutu nu ar fi executat excelent o lovitura libera in minutul 86, aducand Romania pe linia de plutire. A fost momentul in care spectatorii si-au adus aminte de un vechi obicei si au dat foc programelor de meci, formand o mare de torte. Pentru a purta noroc tricolorilor, in minutul 50 si-a facut aparitia de acum traditionala mireasa, cu un intreg alai de nuntasi. Pentru a demonstra ca oltenii au ceva in plus fata de restul tarii, in minutul 80 a mai venit o mireasa, starnind rasete in tribuna. Desi a considerat ca o parte dintre jucatori au dezamagit si si-a acuzat elevii de imaturitate, Iordanescu nu a vrut sa auda de noroc si a considerat victoria muncita. "Este o victorie muncita din greu si realizata cu ajutorul unui jucator deosebit, Adrian Mutu. Ii felicit pe jucatorii mei pentru victorie, dar eu unul am fost nemultumit de o parte dintre ei. In repriza a doua i-am ajutat pe adversari punandu-i in situatii favorabile", a spus Iordanescu. In locul telefoanelor de incurajare de la premierul Adrian Nastase, selectionerul a spus ca a primit mesaje de la Hagi, Ganea, Chivu si Ladislau Boloni, prin care cei patru au urat succes reprezentativei romane. Selectionerul macedonean Dragan Kanatlarovski s-a declarat nemultumit de scor, considerand ca echipa sa ar fi meritat un punct. "Stiam ca Romania are o echipa foarte puternica, cu jucatori buni, individualitati care pot decide meciul oricand. Am venit sa ne jucam sansa si am facut-o, cu exceptia primelor 10 minute. In restul partidei, in special in repriza a doua, am jucat foarte bine si cred ca meritam un punct", a spus tehnicianul macedonean. Pentru a doua oara salvator al echipei nationale, Adrian Mutu a incasat cel de-al doilea cartonas galben si nu va juca in Andorra. "A fost greu, dar important este ca am castigat. Dedic golul fiului meu, Mario. Nu am luat cartonasul galben intentionat, pentru ca, din cate stiam eu, esti suspendat doar la patru galbene". Unul dintre cei mai buni oameni de pe teren a fost "bancarul" Flavius Moldovan, convocat in ultimul moment la echipa. "Am primit convocarea tarziu si chiar nu ma asteptam. Nu cred ca am avut noroc. A fost o victorie muncita, iar atunci cand este muncita este mai frumoasa. Am avut emotii, dar nu poti dicta fotbalului".