Victor Hanescu, la prima victorie din cariera in fata unui jucator din "Top 10" ATP

0

Romanul, care a primit trei puncte ATP si 8.630 de euro pentru aceasta victorie, l-a intalnit, aseara, pe belgianul Olivier Rochus

Victor Hanescu, cel mai bun jucator de tenis roman din noua generatie, nu a avut prea des ocazia sa joace cu tenismani din primii zece in clasamentul ATP, dar cand a facut-o, le-a pus mereu probleme. Cu toate acestea, Victor nu reusise niciodata sa bata un jucator din "Top 10", dar numai pana marti seara, cand, in primul tur al turneului de 495.000 de euro de la Estoril, Portugalia, compatriotul nostru l-a eliminat pe germanul Rainer Schuettler, cap de serie nr. 1 si cel de-al 6-lea jucator al lumii. Victor a dovedit foarte multa maturitate in partida cu Rainer, reusind ca in primul tur sa intoarca scorul de la 5-4 pentru german, care avea si avantajul serviciului, la 7-6 pentru el dupa tie-break. Si in setul secund, echilibrul s-a mentinut, pana ce s-a ajuns la tie-break, dar de data aceasta Schuettler a iesit in avantaj. Foarte linistit, de parca nu ar fi jucat cu unul dintre cei mai buni jucatori ai lumii, Victor abordeaza setul decisiv foarte hotarat si ajunge sa conduca repede cu 2-0, dupa ce reuseste un break pe primul serviciu al germanului. Hanescu domina, tactic, setul trei si, spre disperarea lui Schuettler, pune capat meciului cu un 6-3 in decisiv si dupa doua ore si 42 de minute de joc. "Sunt foarte, foarte fericit", avea sa declare Victor dupa meci, "pentru ca este o victorie importanta pentru mine. De fapt, este cea mai mare victorie a mea si este foarte important ca imi da incredere in vederea meciului din turul urmator. Rainer este unul dintre cei mai buni jucatori din lume si, chiar daca nu a avut un inceput de an foarte bun, ramane, totusi, printre cei mai buni". Organizatorii turneului portughez, care l-au premiat pe compatriotul nostru cu trei puncte ATP si 8.630 de euro, au apreciat victoria lui Victor Hanescu, considerand ca este cea mai mare surpriza a turneului, cel putin pana in acest moment.