Victor Hanescu, la un pas de fericire

0

* Jucatorul roman a pierdut in semifinalele turneului ATP de la Scottsdale in fata germanului Nicolas Kiefer cu 6-4, 5-7, 4-6, dupa ce a servit in setul secund pentru meci * Compatriotul nostru s-a ales dupa acest turneu cu 15 puncte ATP si 18.000 de dolari

"As vrea ca in acest an sa ajung printre primii 50 de jucatori ai lumii si sa joc intr-o finala", declara, la inceputul lui 2004, Victor Hanescu, considerat cel mai bun jucator roman de tenis al noului val. Sambata, compatriotul nostru a fost foarte aproape de a-si indeplini acest vis. La finele unei saptamani extraordinare petrecute in SUA, la turneul ATP de 380.000 de dolari de la Scottsdale, Victor a jucat sambata seara pentru un loc in prima finala a unui turneu din circuitul ATP din cariera sa impotriva germanului Nicolas Kiefer. Dupa ce i-a eliminat, pe rand, pe sud-africanul Wayne Ferreira, pe suedezul Robin Soderling si pe olandezul Martin Verkerk, cap de serie nr. 2, Hanescu a avut sansa sa-l trimita acasa si pe Kiefer, favoritul cu nr. 7, dar lipsa de experienta l-a privat pe roman de un mare succes. Ce-i drept, dupa cum incepuse jocul, cu un Kiefer dezlantuit, care ajunsese sa conduca foarte repede cu 4-1 in primul set, toata lumea se gandea ca Victor este norocos ca a ajuns pana aici. Singurul care a avut alta parere a fost romanul, el reusind o serie incredibila de cinci game-uri consecutive, ceea ce i-a adus si primul set cu 6-4. Setul secund a avut o desfasurare aproape identica, singura diferenta fiind facuta de game-urile castigate de roman. Astfel, de la 1-3 Victor a facut imediat 4-3 si a ajuns ca la 5-4 pentru el sa serveasca pentru set si meci. Acesta a fost momentul decisiv al jocului pe care elevul lui Firicel Tomai nu a stiut sa-l gestioneze corespunzator. Cu mult sange rece, Kiefer a controlat foarte bine jocul in game-ul zece al setului secund, si-a recuperat break-ul pierdut cu putin timp inainte si, pe fondul unui joc mai putin inspirat al lui Hanescu, a castigat setul secund cu 7-5, impingand meciul in decisiv. In setul trei, Victor a lasat impresia ca si-a revenit, si-a castigat serviciul in primele patru seturi, pana la 4-4, dar la 5-4 pentru Kiefer nu s-a mai putut concentra, oferindu-i adversarului sau sansa unui break si a unei victorii care i-a permis sa dispute, ieri seara, finala de la Scottsdale. "Am castigat prin lupta, nu prin joc", avea sa spuna, dupa meci, Kiefer, in vreme ce Hanescu, aflat la cel mai bun rezultat al sau intr-un turneu ATP in acest an, a incercat sa explice acest esec. "Am jucat foarte obosit de la inceput pentru ca am jucat doua meciuri ieri (vineri - n.r.)", a spus Hanescu, "iar cel mai obosit am fost in setul trei. In plus, serviciul meu a fost dezamagitor. Nu am avut nici o incredere in el". In privinta jocului adversarului, romanul nu a avut prea multe de spus, nefiind impresionat de prestatia lui Kiefer: "A jucat bine de pe linia de fund, dar nimic special. Nu a facut decat sa trimita mingea inapoi". Pentru calificarea in semifinala, Hanescu va primi din partea organizatorilor 15 puncte ATP si 18.000 de dolari.