Venus, regina de la Wimbledon

0

Americanca a câştigat al patrulea titlu după ce a trecut, în finala de ieri, de franţuzoaica Marion Bartoli, scor 6-4, 6-1 Marion Bartoli a fost supriza plăcută a acestei ediţii de la

Americanca a câştigat al patrulea titlu după ce a trecut, în finala de ieri, de franţuzoaica Marion Bartoli, scor 6-4, 6-1

Marion Bartoli a fost supriza plăcută a acestei ediţii de la Wimbledon. Favorita numărul 18 a turneului reuşise să treacă în semifinale de Justine Henin şi se părea că va repeta performanţa şi împotriva lui Venus Williams.

Dar jucătoarea din Statele Unite s-a dovedit mult prea puternică şi s-a impus cu 6-4, 6-1, câştigând astfel al patrulea titlu la Wimbledon, după succesele din 2000, 2001 şi 2004. Pentru victoria din finală, Venus Williams a plecat acasă cu un cec în valoare de 700.000 de lire sterline, în timp ce învinsa va încasa 350.000 de lire sterline. Mai mult, clasată pe locul 31 WTA, Williams este cel mai slab cap de serie din istorie care câştigă la Wimbledon. În ceea ce o priveşte pe Bartoli, ea va urca opt locuri în clasament şi va ajunge până pe poziţia a 11-a. "A fost un turneu lung şi mă bucur că am reuşit să înving, chiar dacă sunt foarte obosită. În plus, este bine că am câştigat tocmai în acest an, când premiile din competiţia feminină au fost egale cu cele din competiţia masculină", a spus Venus Williams, care urcă până pe locul 17 WTA.

Federer - Nadal, finala aşteptată

Pentru a doua oară consecutiv la Wimbledon, în finala masculină se vor întâlni primii doi jucători ai lumii, Roger Federer şi Rafael Nadal. Dacă trece de spaniol, elveţianul va egala recordul lui Bjorn Borg de cinci succese consecutive pe iarba londoneză, în timp ce Nadal ar fi la prima sa victorie. În semifinale, Federer a trecut de francezul Richard Gasquet în trei seturi, scor 7-5, 6-3, 6-4. Elveţianul a dominat partida de la început până la sfârşit, reuşind 20 de aşi, 47 de lovituri câştigătoare, şi a realizat doar 21 de erori neforţate. "Primul set a fost crucial. El ar fi trebuit să forţeze şi să ducă meciul în tiebreak, mai ales că jocul meu nu strălucea. Dar am reuşit să ies din acea situaţie grea şi am jucat perfect timp de zece minute, perioadă în care am câştigat primul set şi am făcut break la începutul celui de-al doilea set. Şi gata partida", a comentat elveţianul.

Adversarul său din finală, Nadal, a profitat de abandonul sârbului Novak Djokovic, care a fost obligat să se retragă când scorul era favorabil spaniolului: 3-6, 6-1, 4-1. Finala masculină va începe la ora 16.00 şi va fi transmisă în direct de sport.ro