Turul Ciclist al Romaniei s-a terminat la temperaturi negative!

0

Ieri a fost programata ultima etapa a Turului Ciclist al Romaniei. Dificultatea etapei de pe Transfagarasan, cu o lungime de 84 de kilometri, in care de multe ori gradul de inclinare a pantei

Ieri a fost programata ultima etapa a Turului Ciclist al Romaniei. Dificultatea etapei de pe Transfagarasan, cu o lungime de 84 de kilometri, in care de multe ori gradul de inclinare a pantei depaseste 15 procente, a fost cea care a desemnat practic castigatorul. Conditiile de concurs au fost si mai dure din cauza conditiilor meteo nefavorabile. Astfel, desi sosirea trebuia sa se faca initial la tunelul Balea, zapada care acoperea drumul i-a facut pe organizatori sa ia decizia scurtarii etapei cu patru kilometri. La startul de la Curtea de Arges temperatura era de 25 de grade Celsius, in timp ce la sosire erau minus unu-doua grade, ceata si ploaie. Primul care a indraznit sa evadeze din pluton in aceste conditii a fost ucraineanul Maxim Mikeciuk, dar a fost prins dupa aproximativ 50 de kilometri. Apoi, cu sapte kilometri inainte de sosire, bulgarul Ivalio Gabroski, liderul clasamentului general, a impins mai tare in pedale si nu a mai putut fi ajuns. Gabriel Sorin Pop, cel mai bun rutier roman, nu a facut fata conditiilor din ultima etapa. "Nu puteam sa respir si mi s-au blocat muschii", a marturisit el. Sorin Pop s-a clasat pe locul patru in clasamentul general final, dupa Gabrovski, ucraineanul Surutkovici si bulgarul Kostadinov.