Tricolorii mici, Cavaleri de Malta

0

România - Malta 4-0 Situaţia din meciul tur cu Malta, când elevii lui Emil Săndoi au câştigat chinuit cu 1-0, nu s-a mai repetat la Piatra Neamţ unde echipa de tineret a României a

România - Malta 4-0

Situaţia din meciul tur cu Malta, când elevii lui Emil Săndoi au câştigat chinuit cu 1-0, nu s-a mai repetat la Piatra Neamţ unde echipa de tineret a României a zburdat pe teren. Cel mai apreciat jucător a fost Bogdan Stancu, autor a două goluri, unul după o execuţie cu călcâiul.

Selecţionata de tineret (U21) a trecut pe primul loc în Grupa 10 a preliminariilor Euro 2009, după victoria cu 4-0 în faţa Maltei. În ciuda vremii reci, aproximativ 8.000 de nemţeni au populat Stadionul "Ceahlăul" pentru a vedea la treabă naţionala mică.

Maltezii au început curajos partida, dar s-au stins după primul sfert de oră. Golul reuşit de Sârghi i-a demoralizat de tot pe oaspeţi, care au încasat gol după gol. Înainte de pauză, Bogdan Stancu a ieşit la rampă majorând scorul cu o frumoasă lovitură de cap, apoi, în repriza secundă şi-a trecut în cont "dubla" înscriind superb cu călcâiul. Scorul final a fost stabilit de atacantul Liviu Ganea, care a marcat, simplu, cu o lovitură de cap.

Iată clasamentul Grupei 10: 1. România 11p (9-1); 2. Franţa 11p (8-1); 3. Ţara Galilor 3p (3-2); 4. Bosnia 3p (4-7);5. Malta 0 p. Au mai rămas de jucat: Ţara Galilor - România (20.08.2008); Bosnia - România (6.09.2008); România - Ţara Galilor (10.09.2008).