Timisoara, sfasiata de "lupi"

0

Aproximativ 30 de ploiesteni si-au insotit favoritii la Targu Jiu pentru a asista la victoria Petrolului in fata celor de la Poli Timisoara, scor 3-2. Divizionara B a inceput mai bine partida si a

Aproximativ 30 de ploiesteni si-au insotit favoritii la Targu Jiu pentru a asista la victoria Petrolului in fata celor de la Poli Timisoara, scor 3-2. Divizionara B a inceput mai bine partida si a reusit sa deschida scorul prin Hadnagy, in minutul 16, dupa ce i-a depasit pe Velcea si McKain. La putin timp, portarul timisorenilor, Marius Popa, este schimbat cu Catalin Grigore, dupa ce a fost lovit de catre coechipierul sau Ovidiu Petre in chiar debutul meciului. Timisoara a replicat prin Caramarin, care egaleaza in urma unei lovituri libere de la 17 metri. Festivalul de goluri a continuat si in repriza secunda, startul fiind dat de catre elevii lui Gheorghe Hagi. In minutul 55, Sorin Radoi ii aduce pe timisoreni in avantaj, marcand cu capul dupa un corner. ,Lupii galbeni" egaleaza in minutul 70, printr-un penalty transformat de catre Marinescu, si reusesc surpriza cu cinci minute inainte de final. Pirsa recupereaza o minge, patrunde in careu si ii paseaza lui Costel Ilie, care inscrie fara probleme. In minutele de prelungire, McKain centreaza in careu, mingea este reluata catre poarta petrolistilor, dar Miron respinge. Evolutia baietilor antrenati de catre Vivi Rachita i-a impresionat si pe cei din galeria timisorenilor, acestia aplaudandu-si adversarii la finalul meciului. Meciurile din semifinalele Cupei Romaniei se vor desfasura in sistem tur-retur, pe 22 martie si 19 aprilie 2006.