Timisoara se lauda cu suporteri de Champions League

0

Public de Champions League, echipa de divizia C - asa s-ar putea caracteriza cea mai grea infrangere pe teren propriu a Politehnicii Timisoara, 1-8 cu Steaua, in Vinerea Mare. Chiar daca prin oras

Public de Champions League, echipa de divizia C - asa s-ar putea caracteriza cea mai grea infrangere pe teren propriu a Politehnicii Timisoara, 1-8 cu Steaua, in Vinerea Mare. Chiar daca prin oras circula zvonul, inca de pe la amiaza, ca zarurile au fost aruncate in favoarea Stelei, peste 40.000 de spectatori au venit la stadionul Dan Paltinisanu pentru a-si sustine favoritii. Tribunele erau arhipline cu o ora si jumatate inainte de inceperea meciului. Nici macar ploaia nu a reusit sa-i linisteasca pe tifosii alb-violeti, care au scandat in permanenta numele favoritilor. Vulcanul de pe stadion izbucneste prima oara la intrarea celor doua echipe pentru incalzire. "Panduru si "Forza Viola" tuna tribunele. Incercarea galeriei steliste de a o da pe trivialitati la adresa dinamovistilor e taxata imediat de timisoareni "Din tiganie, din tiganie". Aparitia lui Gigi Becali la tribuna oficiala da tonul unor noi scandari antisteliste. Primul fluier al arbitrului Augustus Constantin inseamna si startul spectacolului total din tribune. Nu trec nici zece minute si incepe infernul in teren. In minutul 9, Stelei i se refuza un 11 metri, pentru ca dupa trei minute Poli sa beneficieze de o decizie identica din partea centralului dupa un atac asupra lui Silvasan in careul advers. In faza imediat urmatoare, Dinita, care cu numai cateva minute inainte a primit un galben pentru simulare, este secerat in careul gazdelor si se dicteaza 11 metri. Timisorenii in frunte cu Florin Batranu se reped la centralul Constantin, insa acesta nu-si schimba decizia. Ba mai mult, scoate cartonasul rosu si-l arata lui Batranu, care pleaca la vestiare aruncand banderola de capitan. Este minutul 14 si Neaga marcheaza primul gol pentru Steaua. Replica Politehnicii este palida, apararea fiind practic inexistenta. Timisorenii cedeaza psihic si lasa practic terenul la dispozitia oaspetilor. Lucru dovedit de Dica si Dinita, care reusesc in trei minute sa mai inscrie doua goluri. Cosmarul nu e opreste aici pentru ca Dica suteaza din careu pentru 4-0 in minutul 37, iar opt minute mai tarziu Paraschiv stabileste scorul final al primei reprize - 0-5. In minutul 59, Neaga inscrie primul gol din tripla sa de la Timisoara. "Meciul este cu totul altul in tribune. In cel mai pur stil european, zecile de mii de spectatori continua sa ofere o lectie de demnitate, cum nu intalnesti pe stadioanele din Romania, si sa dovedeasca faptul ca merita titlul de cea mai frumoasa galerie din tara. Mai vine un gol marca Neaga, iar timisorenii continua sa cante. De la galeria Ultra Viola incep "valurile" sud-americane. Stelistii primesc aplauze la scena deschisa de la galeria alb-violeta pentru golurile inscrise. "Gigi, uite, asta e galerie", ii striga timisorenii latifundiarului din Pipera, care iese sa salute publicul si sa-l aplaude admirativ. Poli primeste un 11 metri, iar Buia inscrie golul de onoare, dupa ce portarul stelist Hamutovski nici macar nu sare dupa minge. Cosmarul gazdelor se termina, insa tribunele continua sa scandeze numele Politehnicii si al antrenorului Basarab Panduru. Suporterii timisoreni mai au puterea sa faca faz de necaz "acesta a fost primul meci la care nu am avut emotii la final, asa cum se intampla de obicei cand ai nostri castiga in ultimele minute".