Suporterii clujeni au cerut demisia antrenorului Sunda

0

Echipele romanesti au debutat cu victorii in mansa intai a primului tur al Cupei UEFA Intertoto. La Cluj, CFR a invins cu 3-2 pe Vetra, din Lituania. Chiar daca au inceput tare meciul, deschizand

Echipele romanesti au debutat cu victorii in mansa intai a primului tur al Cupei UEFA Intertoto. La Cluj, CFR a invins cu 3-2 pe Vetra, din Lituania. Chiar daca au inceput tare meciul, deschizand scorul prin Tilinca in minutul 2, ardelenii s-au vazut egalati cinci minute mai tarziu prin Sernas. Anca a adus din nou linistea in tribune in minutul 10, cand a transformat un penalti, iar acelasi Tilinca parea sa incheie socotelile in minutul 12, cand a marcat pentru 3-1, incheind un prim sfert de ora de fotbal nebun. Ambitiosii lituanieni nu au cedat si, in minutul 85, Stesko a marcat pentru 3-2, un gol care ar putea conta enorm in economia calificarii. Suparati dupa ce au vazut o echipa clujeana penduland de la sublim la ridicol, fanii clujeni i-au cerut demisia antrenorului Aurel Sunda. La fel de suparat, presedintele clubului, Iuliu Muresan, a criticat apararea de carton organizata de Sunda. "Echipa nu este invatata cu sistemul asta de joc si am fost nemultumit de faptul ca a jucat cu patru fundasi. Sper ca in retur echipa sa se intoarca la sistemul traditional, cu cinci fundasi, si sa se califice", a spus Muresan, care se gandeste deja la intalnirea cu Athletic Bilbao din turul urmator. Cealalta echipa romaneasca din Cupa UEFA Intertoto, Gloria Bistrita, s-a distrat cu cipriotii de la Olympiakos Nicosia, pe care i-a invins cu 5-0 la ei acasa. Pentru bistriteni au inscris Peres, de trei ori, Chibulcutean si Bucur.