Steaua a urcat din nou in fruntea clasamentului

0

Echipa lui Walter Zenga a invins cu 2-0 la Bistrita, prin golurile inscrise de Gabriel Bostina si Mihai Nesu

Steaua a castigat cu 2-0 meciul restanta disputat pe terenul Gloriei Bistrita si s-a instalat, dupa trei zile de pauza, pe primul loc al Diviziei A. Tehnicianul Walter Zenga a aliniat la Bistrita o formatie defensiva, fortat de indisponibilitatile atacantilor Daniel Oprita si Andrei Cristea. Astfel, ros-albastrii nu au putut conta in atac decat pe Laurentiu Dinita, care, lasat singur intre fundasii adversi nu a realizat prea multe. Pe un stadion plin, in ciuda faptului ca intrarea generala a costat 200.000 de lei, bucurestenii au fost incurajati de aproape 2000 de fani, veniti in mare parte din Ardeal. Nici nu a fluierat bine arbitrul Cristi Balaj inceputul partidei, ca bucurestenii au si beneficiat de un penalty, de data aceasta acordat regulamentar. Ogararu a patruns in suprafata de pedeapsa si a fost busculat de fundasul ardelenilor, Vasile Popa. Ca si la Alba-Iulia, in urma cu trei zile, Gabriel Bostina a transformat cu precizie si a deschis scorul. Steaua a redus ritmul dupa marcarea golului, insa bistritenii nu au reusit sa puna vreo clipa in pericol poarta lui Martin Tudor. Mai mult, cu un minut inainte de pauza, Dorinel Munteanu l-a gasit excelent pe Mihai Nesu in careu, iar fundasul ros-albastrilor l-a invins pe Costel Campeanu cu un sut la coltul lung. In repriza secunda stelistii si-au complicat singuri viata, ramanand in inferioritate numerica dupa ce Lovin a fost eliminat pentru cumul de cartonase galbene. Din lovitura libera rezultata dupa eliminarea lui Lovin, Iftodi a trimis excelent la vinclu, dar portarul Martin Tudor a avut o interventie foarte buna reusind sa respinga. In minutul 60, o minge l-a lovit in sold pe Mirel Radoi, aflat in careu, iar arbitrul Cristi Balaj a vazut hent si a aratat, in mod eronat punctul cu var. Din nefericire pentru gazde, fundasul Sergiu Costin a sutat naprasnic in transversala, irosind astfel cea mai mare ocazie de a marca a ardelenilor. Steaua a reusit sa inghete jocul, astfel incat elevii lui Zenga nu au mai avut nici o emotie pana la sfarsitul partidei. Banel Nicolita a avut ocazia sa duca scorul la proportii de neprezentare in minutul 85, dar, desi a scapat singur cu Campeanu, a sutat drept in bratele portarului bistritean.