Steaua, ultimul meci al turului, prima infrangere a sezonului

0

* Echipa antrenata de Piturca s-a inecat la mal, pierzand titlul de "campioana de toamna" dupa ce a fost invinsa de Farul Constanta cu 2-1 in etapa a XV-a * Gigi Becali a "sarit" la gatul arbitrului Balaj, pe care l-a facut "bandit"

Cu un avans de trei puncte in fata dinamovistilor, si cu un golaveraj superior, stelistii nu-si faceau nici o problema inaintea ultimei etape, chiar daca toata lumea ii avertiza ca meciul cu Farul nu va fi usor. Elevii lui Piturca erau, cel putin in mintea lor, "campionii de toamna" si toata lumea se gandea la vacanta. Numai asa se explica evolutia modesta a bucurestenilor intr-un meci in care Farul, fara sa impresioneze, a ajuns sa conduca cu 2-0. Este drept, ca o mare mana de ajutor le-a intins constantenilor arbitrul Cristi Balaj, care a vazut un fault inexistent al lui Radoi asupra lui Liviu Mihai, iar din lovitura libera dictata la aceasta faza, in ultimul minut de joc al primei reprize, s-a deschis scorul. Bulversati de aceasta ciudata evolutie a scorului, contrara asteptarilor, stelistii se napustesc in repriza a doua spre poarta lui Curca, dar o fac foarte haotic si lasa spatii uriase in aparare. Asa cum era si normal, echipa lui Ion Marin profita din plin de darnicia bucurestenilor si in minutul 70 da lovitura de gratie. Cristocea finalizeaza calm o cursa de 50 de metri si la 2-0 jocurile erau facute. A mai renascut speranta stelistilor pe final de joc, dupa ce Radu Niculescu a redus din handicap in minutul 81, dar mai mult de atat nu s-a putut. Steaua a plecat invinsa de la Constanta, a pierdut primul loc in clasament si si-a ratat vacanta. Enervati de deznodamantul meciului, oficialii stelisti l-au acuzat de furt pe arbitrul Cristi Balaj, dar cel mai dur a fost Gigi Becali. Patronul Stelei a intervenit telefonic la "Procesul etapei" si a spus ca Balaj este "cel mai mare bandit". Becali s-a certat minute bune cu Ion Craciunescu, presedintele Comisiei Centrale a Arbitrilor, si a fost cu greu potolit. Craciunescu a incercat sa ii ia apararea lui Balaj, fiind convins ca arbitrul nu a gresit intentionat, dar a fost nevoit sa recunoasca ca stelistii au motive sa se considere nedreptatiti.