Steaua a transat meciul in secunda 54

0

Ros-albastrii au calmat rapid avantul fotbalistilor de la CFR Cluj, dupa ce atacantul Daniel Oprita a deschis scorul la prima faza a jocului

Steaua a castigat cu scorul de 2-0 meciul disputat pe terenul lui CFR Cluj. Inainte de meci, antrenorul stelist Walter Zenga era ingrijorat pentru faptul ca jucatorii sai nu se vor concentra suficient in meciul de la Cluj, dupa victoria din Cupa UEFA cu Standard Liege. Teama tehnicianului italian nu a durat decat pana cand arbitrul Cristi Balaj a fluierat inceputul meciului. Mingea a ajuns la Dorinel Munteanu, veteranul Stelei l-a gasit excelent in careu pe Daniel Oprita, care a deschis scorul in secunda 54. Nauciti de golul incasat atat de repede, clujenii s-au dezmeticit abia in minutul 19, atunci cand Goia a trimis balonul in bara din 3 metri. Dupa aceasta ocazie, gazdele au intrat in amorteala pana la pauza, fara sa mai puna in pericol poarta aparata de Martin Tudor. Repriza secunda a fost animata brusc, dar nu de faze spectaculoase, ci de doua eliminari dictate de Balaj. Mai intai, in minutul 51, stelistul Sorin Paraschiv a primit cartonas rosu pentru intentia de a-l lovi pe Turcu. Patru minute mai tarziu, s-a restabilit egalitatea numerica pe teren, Goia fiind eliminat pentru cumul de cartonase galbene dupa o talpa aplicata lui Florin Lovin. In minutul 67, capitanul Stelei, Adrian Neaga, i-a exasperat pe cei 400 de suporteri stelisti prezenti pe stadionul Gruia, ratand o ocazie uriasa dupa ce s-a jucat in fata portii cu portarul Stef. Golul doi al oaspetilor nu a mai putut fi evitat in minutul 79, atunci cand Ogararu a inscris cu un sut de la 14 metri dupa o faza lucrata de Andrei Cristea. Acelasi Cristea putea sa-si treaca in cont "dubla", dar golul din minutul 86 a fost anulat pe motiv de ofsaid. Dupa ce a terminat la egalitate cu Rapid si a invins campioana Dinamo, CFR Cluj a pierdut in fata Stelei dupa cea mai slaba prestatie in acest sezon. "Am primit gol foarte repede. Credeam ca putem mai mult, dar Steaua a fost astazi de neinvins", a justificat antrenorul clujean, Aurel Sunda, esecul echipei sale. De partea cealalta, italianul Walter Zenga crede ca Nicolae Dica a fost asul sau din maneca. "Este o victorie foarte importanta pentru Steaua pentru ca la CFR nu au castigat nici Rapid, nici Dinamo. Este importanta si pentru ca echipa a venit obosita dupa meciul cu Standard si ma temeam de acest meci. Cel mai bun jucator al Stelei a fost Dica, chiar daca nu a marcat", a declarat Zenga.