Steaua a stralucit frumos

0

Echipa din Ghencea a zdrobit fara mila cu 4-0, Brasovul lui Marius Lacatus si, profitand de sincopele contracandidatelor la titlu, Rapid si Dinamo, s-a instalat pe primul loc in clasament

Steaua a asteptat cu teama meciul de duminica seara, ultimul al primei etape, nu atat pentru ca juca cu FC Brasov, o echipa incomoda in deplasare, ci pentru ca jucau impotriva lui Lacatus, un jucator crescut in Ghencea, care cunoaste toate secretele si pe care nici nu poti sa-l injuri, asa, de demoralizare, pentru ca este idolul oricarui fan stelist. Din fericire, nu s-a pus aceasta problema nici un moment pentru ca din primul minut Steaua s-a instalat la conducerea jocului, l-a dominat mai mult decat categoric, a facut ce-a vrut cu brasovenii si s-a instalat pe primul loc in clasament. Trecusera doar 18 minute cand Dinita, un jucator pe care Gigi Becali a vrut cu tot dinadinsul sa-l aiba in echipa, asa ca a bagat mana adanc in buzunar si l-a cumparat de la Sportul Studentesc, a deschis scorul. Faza simpla, gol cu capul, si Steaua a inceput sa zburde. A fost 2-0 peste numai doua minute, cand Radoi, desi a ratat un penalty, a urmarit inteligent mingea si a inscris din a doua incercare. Scorul din minutul 20 s-a pastrat pana la pauza, dupa care a mai fost modificat o data, in minutul 60, cand Bostina a transformat un nou penalty acordat stelistilor, si in minutul 86 cand Pompiliu Stoica a trimis mingea in poarta din off-side. Oricum, nu mai conta pentru echipa lui Lacatus acest lucru, dar pentru stelisti a fost foarte important, pentru ca acest 4-0 i-a cocotat pe primul loc in clasamentul primei divizii la doua puncte de Rapid, care nu a reusit decat un 1-1 la Oradea, si la trei puncte de Dinamo, invinsa cu 2-1 de FC Arges. Dincolo de aceasta victorie, pe care cei 15.000 de fani au sarbatorit-o pana dupa miezul noptii, pentru Victor Piturca si Gigi Becali, oamenii care au crezut mereu in steaua Stelei, a contat faptul ca "militarii" au jucat fotbal. Noile achizitii comandate de Piturca, Dinita si Curt s-au lipit perfect de echipa din Ghencea si au dat siguranta si forta jocului ei. Mai mult, cu o echipa aproape neschimbata, care evolueaza in aceasta formula de mai bine de doi ani, Steaua joaca fotbal, dar daca ne gandim la esecul din amicalul de la Atena si la sincopele din sezonul trecut parca este mai bine sa fim circumspecti. Oricum, in acest moment, dintre cele trei echipe care sunt indreptatite sa lupte la titlu, Steaua, Rapid si Dinamo, doar elevii lui Piturca au aratat ca si pot, dar drumul in Divizia A este foarte lung iar stelistii nu au altceva de facut decat sa joace si in celelalte 29 de meciuri ca pana acum si, foarte important, sa-si pastreze capul pe umeri.