Steaua s-a impiedicat de Apulum

0

* Ros-albastrii nu au reusit decat o remiza, scor 1-1, in fata penultimei echipe din Divizia A * Antrenorul Walter Zenga a urmarit partida din tribuna, in urma suspendarii de cinci etape primita in decembrie

Steaua a debutat in returul acestei editii a Diviziei A printr-o remiza, 1-1, pe terenul lui Apulum. Meciul a starnit un interes deosebit in urbea ardeleana, tribunele fiind ocupate de 18.000 de spectatori. Galeria lui Apulum a afisat un banner cu mesajul "Victorie, uniristi, pentru jurnalisti. Doamne ajuta-i!", cu trimitere la cei trei jurnalisti romani rapiti in Irak. Partida de pe stadionul "Cetate" a inceput furtunos, cu Steaua deschizand scorul chiar in primul minut. Atacantul "ros-albastrilor" Andrei Cristea a fost faultat la marginea careului, iar arbitrul Augustus Constantin a acordat in mod eronat lovitura de pedeapsa, executata cu siguranta de Bostina. Razbunarea gazdelor a fost prompta. Cinci minute mai tarziu, Miroslav Giuchici a prins un sut excelent de la 15 metri, nelasandu-i nici o speranta portarului stelist Martin Tudor. Dupa primirea golului egalizator, ros-albastrii s-au napustit asupra adversarilor, dar nu au reusit mai nimic. Antrenorul Walter Zenga nu a putut sa-si ajute elevii de pe marginea terenului, el urmarind partida din tribuna, in urma suspendarii de cinci etape primite la partida tur cu Apulum, din decembrie. Ros-albastrii au avut totusi sansa sa intre in avantaj la cabine, dar Mirel Radoi a trimis balonul in bara, dupa ce a executat foarte bine o lovitura libera de la 20 de metri. Repriza a doua a gasit aceeasi echipa Steaua haotica, cu un joc plin de greseli si cu extrem de putine ocazii de a marca. Mai mult, in minutul 54, Apulum ar fi putut prelua conducerea, dar Galdean a tras peste poarta din 10 metri. Ultima tresarire de orgoliu a stelistilor s-a petrecut in minutul 76, atunci cand Dica a deviat cu capul mingea in bara portii lui Minca. Cele patru minute de prelungire au avut parte doar de tensiunea creata de eroul gazdelor, Miroslav Giuchici, care a reusit performanta sa primeasca doua cartonase galbene in doua minute si sa fie eliminat de pe teren.