Steaua, răzbunată de "satelit"

0

Gloria Buzău, echipă susţinută neoficial de Gigi Becali, a făcut ieri ce nu a putut Steaua. Elevii lui Ştefan Stoica au învins Poli Timişoara, performera etapei trecute. La şase zile după

La şase zile după meciul Poli Timişoara - Steaua (2-0), timişorenii s-au împiedicat surprinzător la Buzău, 1-2 cu Gloria, satelitul neoficial al clubului din Ghencea. Toate golurile au fost marcate între minutele 5 şi 17 ale primei reprize.

Gloria Buzău a renăscut sub comanda lui Ştefan "Mourinho" Stoica. Cu fostul translator al lui Oleg Protasov pe bancă, buzoienii au reuşit să iasă din zona retrogradării. Ieri, Gloria a bifat cea de-a treia victorie consecutivă în Liga 1. Victima a fost Poli Timişoara, considerată una dintre echipele momentului în România.

Jozici a deschis scorul pentru gazde, în minutul 5, pentru ca Vlaicu să-l majoreze la doar 10 minute distanţă. La faza imediat următoare, Karamian a înscris pentru Poli şi se anunţa un meci de zile mari. Totuşi, Gloria s-a ţinut tare până la final şi a bifat o victorie mare.

Stoica: "Cea mai importantă victorie"

Antrenorul buzoienilor, Ştefan Stoica, a calificat partida de ieri drept cea mai importantă din cariera sa: "E victoria băieţilor. Au luptat, luptă de multe meciuri, iar acum am început să culegem şi roadele. Am câştigat meritat în faţa unei echipe puternice din campionat, dar războiul nu s-a terminat.

Mergem şi la celelalte meciuri cu gândul să scoatem rezultate pozitive. Pentru mine victoria în faţa lui Poli Timişoara este cel mai important rezultat de până acum. Vreau ca Gloria să rămână în prima ligă, ca să fiu şi eu, şi jucătorii mândri".