Steaua, lider National

0

* Trupa lui Zenga a urcat pe primul loc al clasamentului, dupa ce a dat recital in fata liderului, FC National, inscriind de cinci ori si ratand si o lovitura de pedeapsa in prima repriza * "Dupa o asemenea umilinta, e greu sa mai spui ceva", a comentat partida antrenorul oaspetilor, Cosmin Olaroiu

Steaua Bucuresti a devenit noul lider al Diviziei A, dupa ce a invins, cu scorul de 5-1, pe FC National. Formatia care a condus campionatul intern pana in etapa a 12-a, nu a avut nici o sansa in Ghencea, unde elevii lui Zenga au avut lectia bine invatata. "E timpul sa fim lideri" statea scris, la inceputul partidei, pe un banner afisat de cativa dintre cei peste 20.000 de spectatori prezenti la meci. Stelistii au inteles ca nimeni nu mai are rabdare si s-au aruncat din primul minut spre buturile aparate de Popa. Un gol anulat lui Sorin Ghionea dupa fault la portar, o ocazie mare ratata de Bostina si un penalty tras in bara de Mirel Radoi au fost evenimentele care au marcat primele 20 de minute ale meciului. Desi a ratat o lovitura de pedeapsa, fanii stelisti au scandat imediat numele capitanului Mirel Radoi, revenit dupa doua luni in formatia din Ghencea. Echilibrul s-a rupt insa in minutul 33, atunci cand arbitrul Alexandru Tudor a dictat un nou penalty pentru gazde si l-a eliminat dupa doua cartonase galbene pe Gigel Coman. Neaga a transformat penalty-ul cu siguranta si balul putea incepe. Dupa numai doua minute, Oprita reuseste sa mareasca avantajul stelistilor dupa ce impinge o minge in poarta lui Popa. Desi repriza secunda a debutat cu o perioada de acalmie, Steaua a declansat un nou bombardament la poarta bancara. Adrian Neaga (66) si nou-intratul Andrei Cristea (76, 77) au dus scorul la proportii de catastrofa pentru FC National. Onoarea Nationalului a fost salvata de Gabriel Caramarin care a marcat cu zece minute inainte de final, pentru frumusetea spectacolului si pentru bucuria celor 15 suporteri ai "bancarilor", prezenti in Ghencea. Bucuros dupa victoria concludenta de duminica seara, tehnicianul "ros-albastrilor" Walter Zenga a facut o dedicatie speciala: "A fost un meci extraordinar pentru noi, mai ales ca National joaca cel mai bun fotbal din Romania, deschis. Sunt fericit ca am ajuns pe primul loc. Vreau sa fac o dedicatie speciala. Niciodata nu fac astfel de declaratii, insa maine este ziua logodnicei mele si ii fac cel mai frumos cadou, primul loc in campionat", a spus italianul. Antrenorul "bancarilor", Cosmin Olaroiu, a catalogat infrangerea la scor in fata Stelei, drept o umilinta. "Dupa o asemenea umilinta este greu sa spui ceva. Pacat, am muncit toate aceste etape ca sa pierdem intr-un asemenea mod. Probabil ca o echipa mica sufera tot timpul cand ajunge sa dispute astfel de meciuri. Concentrare n-a fos aproape deloc si am si cazut psihic", a fost de parere Olaroiu. Presedintele stelist Mihai Stoica nu agreeaza titlul de campioana de toamna la care gruparea din Ghencea are cele mai mari sanse. "Este usor sa vorbesti acum, dupa victorie, dar sa nu uitam ca sunt doar trei puncte. Jucatorii trebuie sa uite cat mai repede aceasta victorie, pentru ca vine meciul cu Parma. Nu putem vorbi de campioana de toamna decat pe 5 decembrie. Oricum, tampenie mai mare ca asta nu se poate: campioana de toamna sa se decida iarna". Desi nu a mai fost asaltat de reporteri din cauza statului sau de om politic aflat in campanie electorala, patronul Gigi Bacali a avut parte de manifestarile de simpatie ale suporterilor. Becali a fost asteptat, la iesirea de la tribuna oficiala, de cateva sute de fani care i-au scandat numele si i-au urat succes la alegeri.