Steaua, invinsa de un Liverpool fara stralucire

0

Liverpool a castigat cu 1-0 returul cu Steaua din turul doi al Cupei UEFA cu un gol britanic: centrare de pe dreapta in careu, de unde Kewell a trimis cu capul in poarta lui Hamutovschi. Arbitrul german Meyer a influentat evolutia partidei dupa ce i-a refuzat un penalty lui Claudiu Raducanu, la scorul de 0-0. Gigi Becali: "Arbitrul ne-a furat, dar nu ne-am facut de ras"

Desi faceau declaratii optimiste peste tot, englezii de la Liverpool s-au temut de Steaua. Cu un sezon intern compromis, elevii lui Houllier s-au agatat cu disperare de Cupa UEFA, o eliminare prematura echivaland cu un dezastru: financiar si de imagine. Liverpool nu este o echipa care sa-si permita sa dispara din prim-planul fotbalului european, iar acesta este motivul pentru care Houllier a trimis in teren cea mai buna echipa pe care o avea. Cu un Owen in evidenta revenire de forma, englezii s-au napustit spre poarta lui Hamutovschi cu furie, asa cum au facut acum trei ani in meciul cu Rapid, dar tot ca atunci s-au stins dupa primul sfert de ora, iar romanii nu s-au lasat invitati ca sa preia controlul jocului. E drept, totusi, ca furia le-a fost starnita si de "tupeul" lui Claudiu Raducanu, cel care, in minutul doi, a ratat ceea ce avea sa fie cea mai mare ocazie a meciului. Scapat singur, doar cu portarul Kirkland, Claudiu a avut un moment de ezitare, convins ca a fost ofsaid, dar cand a vazut ca steagul asistentului de pe partea dreapta sta jos, a incercat sa finalizeze. Din pacate pentru el si pentru noi, lobul a depasit portarul, dar si zona portii, oprindu-se pe plasa laterala. N-a fost gol, englezii au rasuflat usurati, si au inceput sa ne toace cu jocul lor britanic: multe centrari in careu, doar-doar o sa iasa ceva. Dupa pauza, in minutul 48, Claudiu a "furat", in careu, o minge pentru care Biscan s-a batut cu Bostina, si-a prelungit-o inteligent si a fost faultat clar de fundasul croat. Arbitrul Meyer era langa faza, la nici cinci metri distanta, dar a inchis ochii la aceasta infractiune si le-a permis englezilor sa plece pe contraatacul care a dus la inscrierea singurului gol. Din trei pase, mingea a ajuns pe dreapta, la Gerrard, care, in cel mai pur stil britanic, a centrat in careu, de unde Kewell, nestingherit de micutul Florentin Dumitru, a inscris cu capul. A fost un gol nemeritat care a "taiat" picioarele stelistilor. Pentru asta vina o poarta si antrenorul Victor Piturca, cel care, imediat dupa ce Kewell a inscris, a pregatit prima schimbare. Toata lumea se astepta ca el sa impulsioneze atacul, dar Piti, care l-a scos din teren pe Aliuta, foarte slab pana in acel moment, a trimis un alt jucator defensiv, pe Paraschiv, mijlocas la inchidere. Jocul Stelei nu se schimba deloc in bine, iar Piti, parca intrat in transa, evita sa mai faca o schimbare. Abia in minutul 80 face ceea ce toti asteptam de multa vreme: ii trimite in teren pe Pitu si Dinita, in locul lui Falemi si Oprita, schimbare care modifica radical jocul echipei sale. In cele zece minute in care au stat pe teren, Pitu si Dinita au creat panica printre englezi, si este clar pentru toata lumea ca daca aveau mai mult timp puteau schimba soarta meciului. De acest lucru si-a dat seama si arbitrul german care, vazandu-i pe englezi pusi la colt, a prelungit meciul cu un singur minut, desi regulamentul prevedea clar ca pentru fiecare schimbare, si au fost sase in repriza secunda, partida sa fie prelungita cu cate 30 de secunde. "Arbitrul ne-a furat, dar cel putin nu ne-am facut de ras. Acum nu vreau decat sa castigam campionatul si sa ajungem in Champions League", a spus Gigi Becali dupa meci. Patronul Stelei a parasit tribuna inainte de finalul jocului, la numai cateva minute dupa Mutu, care a fost obligat sa ajunga la aeroport unde il astepta avionul particular care l-a dus inapoi la Londra. In pauza meciului Liverpool-Steaua, oamenii de ordine de pe "Anfield Road" imparteau niste foi de hartie pe care scria: 42.837 de spectatori. Pe neincrezatori ii asigur ca numarul de spectatori platitori oferit de organizatori este exact. Aici, dupa ce treci prin patru filtre de control, vezi ca toate scaunele sunt numerotate si nu e de conceput sa stai pe locul altcuiva. Nu ar fi fair play. De aceea, desi mai sunt zece minute pana la inceputul meciului, mai mult de trei sferturi din stadion este gol, asta dupa ce organizatorii anuntasera ca toate biletele au fost vandute. Te gandesti ca ploaia i-a tinut acasa si ca au preferat confortul fotoliului frigului de pe stadion, dar un coleg din presa engleza ma lamureste imediat: "Sunt toti sub stadion. La bere". In nici cinci minute toate locurile sunt ocupate. Apoi, la final, in alte cinci minute, stadionul se goleste si, pe strazile din jurul lui, rauri de oameni se indreapta spre centrul orasului. Nimeni nu vorbeste tare, nu injura, nu se bate. Ai putea sa juri ca vin de la o piesa de teatru daca nu i-ai vedea imbracati in blugi si in tricouri pe care scrie Owen, Gerrard sau Kewell.