Steaua a incheiat anul in stil de mare campioana

0

Ros-albastrii s-au distrat cu Apulum, invingand cu 3-0, dupa o evolutie care i-a entuziasmat pe cei 25.000 de spectatori prezenti la meci

Steaua si-a marit la sase puncte avantajul din fruntea clasamentului dupa ce a invins cu scorul de 3-0 pe Apulum Alba Iulia, intr-o restanta contand pentru etapa a treia din Divizia A. Desi pe stadion au fost in jur de 25.000 de spectatori, Steaua nu a jucat mai nimic in prima repriza. Obositi dupa suita de meciuri din ultima luna si intr-o criza acuta de idei, stelistii au pus rar in pericol poarta aparata de Minca. Un penalty cerut de Neaga in minutul 10, un sut inselator al lui Dorinel Munteanu de la 20 de metri si capul lui Dica din minutul 42 au fost cele mai periculoase faze ale gazdelor. De partea cealalta, ardelenii s-au multumit sa se apere cu calm si sa porneasca pe contraatac. De cele mai multe ori insa, doar Balauru a ramas in avanposturi neputand sa se descurce intre fundasii stelisti. Pe cat de anosta a fost prima repriza, pe atat de reusita a fost a doua parte a jocului pentru "ros-albastri". In minutul 49, Andrei Cristea, introdus la pauza, a deschis scorul cu o lovitura de cap din 8 metri. Doua minute mai tarziu, Adrian Neaga a dublat avantajul gazdelor printr-un sut superb, la vinclu, de la 20 de metri. Convins ca victoria nu mai poate scapa Stelei, presedintele executiv Mihai Stoica a coborat de la tribuna oficiala in mijlocul galeriei. El a dat semnalul scandarilor alaturi de liderul galeriei, Mustata, fiind insotit de fotbalistii Oprita si Neaga, dupa ce au fost scosi de pe teren. Minutul 65 a adus un neasteptat moment de nervozitate, atunci cand tehnicianul stelist Walter Zenga a fost trimis in tribuna de catre arbitrul Robert Dumitru. Italianul a reactionat extrem de nervos si a fost nevoie de interventia mai multor fotbalisti ai Stelei, si a secundului Pedrazzini ca sa-l calmeze. Pentru ca sarbatoarea ros-albastrilor sa fie fara cusur, Dinita a inscris si golul trei, in minutul 90, atunci cand a reluat balonul cu capul, din plonjon, de la 11 metri. Dupa meci, antrenorul Stelei, Walter Zenga, nu a vrut sa vorbeasca despre viitorul sau la Steaua, dar a dat de inteles ca nu ar dori sa paraseasca echipa acum. "Oamenii de caracter sunt cei care nu lasa munca la jumatate, dar mi-e greu. Eu nu dau palme nimanui, echipa, prin jocul ei le-a dat. Am incheiat prima parte a campionatului foarte frumos. Dupa 1-2 cu Rapid, nimeni nu ar fi pariat pe noi", a spus italianul. De partea cealalta, antrenorul lui Apulum, Alexandru Pelici, prevede un viitor sumbru echipei sale. "O greseala de marcaj a dus insa la inscrierea primului gol si aici s-a terminat totul. Atat am putut. In aceste conditii, nu stiu daca scapam de retrogradare. Nu stiu daca mai raman la echipa", a spus Pelici.