Steaua, emotii mari cu studentii din Regie

0

* Gazdele au condus cu 1-0 la pauza, stelistii impunandu-se in repriza secunda prin golurile reusite de Paraschiv si Baciu * Tehnicianul Sportului, Dan Petrescu, a acuzat vehement arbitrajul lui Alexandru Tudor, despre care crede ca ar trebui retrogradat in Divizia B * Autocarul Sportului, bombardat cu pietre de fanii stelisti

Pe stadionul din Regie, Steaua s-a impus greu, cu 2-1, in fata Sportului Studentesc. Desi au jucat in deplasare, stelistii s-au simtit ca acasa, 10.000 de fani "ros-albastri" luand cu asalt arena. Multa lume buna la tribuna oficiala a stadionului unde au luat loc Anghel Iordanescu, Victor Becali, Basarab Panduru si Ilie Dumitrescu. La partida au asistat si doi dintre cei acuzati de Gigi Becali ca ar complota impotriva Stelei, Marius Lacatus si Viorel Paunescu. Dar ultimul chiar s-a salutat cordial cu patronul Stelei. Ajuns tarziu la stadion, Gigi Becali nu a mai prins loc la tribuna 0, asa ca a apelat la bunavointa ziaristilor care i-au facut loc la masa presei. Disputa dintre stelisti si studenti a inceput cu mai bine de o ora inainte de meci, cand autocarul care ii transporta pe fotbalistii Sportului la meci a fost atacat cu pietre de fanii oaspeti, unul din geamuri s-a facut tandari ranindu-l usor la ochi pe jucatorul Constantin Secareanu. Studentii s-au razbunat pe teren cand si-au hartuit adversara pe durata primei reprize. Cu un Falemi ezitant, cu Florentin Dumitru si Dica neinspirati si Neaga zbatandu-se degeaba, Steaua nu a dat nici o emotie Sportului in prima repriza. In schimb, mijlocasul "studentilor" Tibi Balan a ratat, in minutul 27 singur cu portarul Martin Tudor, dupa ce a profitat de gafa monumentala a lui Falemi. Acelasi Balan si-a rascumparat greseala inscriind la vinclu, in minutul 41, dupa un sut excelent de la 25 de metri. Stupoare in tribune si nervi intinsi la culme pentru Walter Zenga, tehnicianul stelist razbunandu-se de mai multe ori pe plexiglasul bancii de rezerva. In schimb, Gigi Becali afisa un calm dezarmant. "N-am nici o emotie. Face Walter schimbarile si castigam sigur", a spus patronul stelist care, datorita exactitatii cu care a prevazut golurile, a fost botezat de ziaristi "Nostradamus din Ghencea". Zenga a facut intr-adevar o mutare castigatoare, introducandu-l in teren pe Sorin Paraschiv, care a egalat in minutul 60. Dupa ce a pierdut postul de titular, Hamutovski a profitat de accidentarea lui Martin Tudor, care s-a lovit cu capul de bara la golul Sportului si si-a reluat locul intre buturile Stelei dupa pauza. In minutul 80, arbitrul Tudor, in loc de aut de poarta, a acordat corner pentru Steaua. A executat Florentin Dumitru, iar Eugen Baciu a adus, cu o lovitura de cap, toate cele trei puncte Stelei. Finalul l-a gasit pe Dan Petrescu extrem de nervos, tehnicianul Sportului contestand vehement arbitrajul lui Alexandru Tudor pe care il considera potrivit pentru Divizia B. "Steaua n-a avut nici o ocazie si am jucat mult mai bine. Meritam un penalti, la golul doi al Stelei nu a fost corner, ci aut de poarta, iar cartonase galbene am primit doar noi. Sper ca domnul Alexandru Tudor sa primeasca ce au primit si alti arbitri care acum conduc in Divizia B sau C. Incep sa ma intreb daca suntem doriti in Divizia A", a spus "Bursucul", care s-a contrat si cu fostul sau coechipier de la echipa nationala, Dorinel Munteanu. "Tocmai cu Steaua voiai sa castigi?", i-a strigat stelistul lui Petrescu. Desi Steaua a jucat modest, tehnicianul Walter Zenga s-a declarat multumit de obtinerea celor trei puncte. "Am castigat un meci important. Am intalnit o echipa care ar merita un loc mai bun in clasament. Nu am inceput bine meciul, insa am revenit in partea a doua si ne bucuram pentru cele trei puncte. Am evoluat impotriva unei echipe bune, care a jucat foarte frumos. Nu comentez arbitrajul, sunt parte implicata si nu vreau sa supar si mai mult un prieten. Sportul a jucat deschis. Aceasta este mentalitatea noastra, sa castige cine merita", a comentat Zenga.