Steaua, careu de victorii in turneul de pregatire

0

Campioana Diviziei A, Steaua Bucuresti, a terminat cu o victorie turneul de pregatire din Austria. Astfel, dupa ce a batut rand pe rand pe NK Gorica, Zaglebie Lubin si Wisla Cracovia, echipa lui Oleg

Campioana Diviziei A, Steaua Bucuresti, a terminat cu o victorie turneul de pregatire din Austria. Astfel, dupa ce a batut rand pe rand pe NK Gorica, Zaglebie Lubin si Wisla Cracovia, echipa lui Oleg Protasov i-a invins pe cehii de la Ceske Budejovice cu 3-0. Golurile ros-albastrilor au fost marcate de Litu (23), Dica (47) si Cristea (85). Scorul partidei ar fi putut fi mai mare, dar arbitrul a anulat eronat, pe motiv de fault in atac, un gol inscris de Nicolae Dica in minutul 75. Capitanul Mirel Radoi a revenit in echipa jucand primele 45 de minute ale intalnirii care a consemnat si intoarcerea pe gazon a lui Daniel Oprita, dupa o pauza de aproape patru luni. In prima repriza, Steaua a aliniat urmatoarea formatie: Hamutovski - Ceka, Radoi, Goian (Ghionea), Balan - Dinita, Paraschiv, Enescu, Bostina - Oprita, Litu. In repriza secunda au mai jucat Marius Toma (portar), Ogararu, Baciu, Nesu, Nicolita, Lovin, Dica si Cristea. Dupa doar noua minute de joc, stelistii au ramas fara fundasul Dorin Goian, care si-a dislocat bratul, si a fost inlocuit cu Sorin Ghionea.