Steaua lui Zenga a lasat "marinarii" pe uscat

0

* Dupa 0-0 la pauza, tehnicianul italian a tipat la jucatori in vestiar cerandu-le mai multa viteza si agresivitate in joc * Fostul bacauan Florin Lovin a inscris primul sau gol la Steaua, deschizand scorul in minutul 56

Steaua a castigat cu 3-1 meciul cu Farul Constanta, una dintre cele mai in forma echipe din acest inceput de sezon. Tehnicianul Walter Zenga a operat o serie de schimbari in formatia care incepuse meciul de joi cu TSKA Sofia. In locul portarului Vasili Hamutovski l-a introdus in poarta pe Martin Tudor, iar in aparare si la mijloc i-a titularizat pe bacauanii Baciu si Lovin. Dupa meciul solicitant din Cupa UEFA, stelistii au inceput ezitant, dand ocazia lui Mihai Gurita sa scape singur cu portarul Tudor in minutul 3. Baicu are si el ocazia de a deschide scorul in minutul 36, dar a trimis cu capul putin pe langa bara din 9 metri. Singurele tentative de atac ale Stelei au fost materializate prin doua suturi de la 30 de metri expediate de Petre Marin si Neaga. Exasperat de apatia echipei, Zenga a luat atitudine in vestiar si a tipat la jucatori cerandu-le mai multa viteza in joc. "La pauza, Walter ne-a promis o bataie pentru fiecare daca nu vom castiga. E bine ca ne-am revenit dupa o repriza slaba", avea sa declare, dupa meci, George Ogararu. Repriza a doua a adus naufragiul pentru "marinarii" constanteni. In minutul 56 proaspatul stelist Lovin a deschis scorul cu o lovitura de cap plasata, apoi, la interval de trei minute, Cristea si Ogararu au punctat pentru un 3-0 furtunos. Imbatati de usurinta cu care marcau, stelistii au inceput sa joace la spectacol, nou-intratul Dinita scapand de trei ori pe contraatac, irosind de fiecare data sansa de a marca. Lejeritatea din joc le-a costat pe gazde, in minutul 90, cand Gurita a inscris, ajutat si de bara portii lui Tudor, spre bucuria celor 80 de fani constanteni prezenti in Ghencea. Acestia si-au atras repede simpatia publicului stelist scandand inainte de meci "Farul si Steaua s-au iubit dintotdeauna", injurand apoi la unison cu suporterii gazdelor pe rivalele Dinamo si Rapid. Antrenorul Zenga s-a declarat multumit de jocul echipei din repriza a doua. "N-am inceput prea bine meciul, pentru ca joi am avut un meci foarte solicitant din punct de vedere psihic si e greu sa-ti revii dupa numai 48 de ore. Am strigat un pic in vestiar la pauza, pentru ca vreau sa jucam repede si mai agresiv. Le-am spus jucatorilor sa plimbam mai repede mingea si sa ajungem mai repede in jumatatea adversa", a declarat italianul. Probabil cel mai laudat jucator dupa victoria in fata Farului, Florin Lovin, s-a declarat impresionat de simpatia cu care l-a intampinat publicul din Ghencea. "Ma bucur ca am dat gol, mai ales ca la Bacau am avut o singura reusita in 50 de meciuri. A fost fantastic cand publicul mi-a scandat numele si pot spune ca e cel mai frumos lucru care i se poate intampla unui fotbalist. Atmosfera de pe stadion a fost intretinuta si de o formatie de muzica populara venita din Vaslui. Declarati stelisti din copilarie, cei 14 componenti ai trupei "Rosario" l-au asteptat in parcare pe patronul echipei, Gigi Becali, care, incantat de muzica lor, le-a dat 1000 de euro. La meci a asistat si fostul jucator al Stelei, Marius Lacatus, trimis de selectionerul Anghel Iordanescu pentru a urmari pe posibilii selectionabili de la Steaua. Dupa ce s-a instalat mai intai la masa presei, Lacatus a preferat loja oficiala pentru a nu fi vazut de suporterii stelisti si a nu inflama spiritele in cazul unui esec al actualului antrenor, Walter Zenga.