Mai e vreo surpriză? Dinamo, ieşire urâtă din Europa

0

CFR şi Steaua au defilat, iar Vasluiul s-a luptat admirabil în Italia. „Câinii" au fost eliminaţi, încă o dată, după două prestaţii proaste.

Învinsă pe „Arena Naţională", cu 20.000 de oameni în tribune, Dinamo a pierdut şi la Harkov şi a părăsit, fără emoţii, Europa.

Gazdele au deschis scorul şi au condus la pauză, iar iluzia unui egal n-a durat decât opt minute. Curtean a punctat pentru 1-1, însă Cristaldo a înscris şi el pentru o calificare lejeră a celor de la Metallist.

Metallist Harkov - Dinamo 2-1 (2-0 în tur)

Metallist: Horianov - Obradovici, Gueye, Torsiglieri, Barvinko - Sosa (Wilian 78), J. Torres, Cleiton, Marlos (Taison 57) - Blanco (Edmar 57) - Cristaldo. Antrenor: Miron Markevici

Dinamo: Bălgrădean - Luchin, Grigore, Koulibaly, Nica - Matei, Galchev (S. Filip 46), C. Munteanu, Curtean - Mansaly (Dănciulescu 71), Ţucudean (Alexe 46). Antrenor: Dario Bonetti

Goluri: Blanco 59, Cristaldo 60 / Curtean 52
Eliminat: S. Filip 82
Stadion: „Oblasny"
Arbitru: Huseyin Gocek (Turcia)