SUPERGALERIE FOTO / Uite cum l-au primit iranienii pe un campion olimpic: cu o cămilă sacrificată la uşa blocului

0

Perşii au bifat cea mai bună participare la o ediţie a Jocurilor Olimpice. Delegaţia formată din 52 de sportivi a cucerit 12 medalii, clasându-se pe locul 17. La întoarcerea în Iran, medaliaţii au fost primiţi ca nişte regi.

Hamid Sourian, luptător la greco-roman, categoria 66 de kilograme, a scris istorie la Londra. Sportivul de 26 de ani a câştigat prima medalie de aur pentru Iran la disciplina la care a concurat.

Campionii iranieni s-au întors acasă

Performanţa sa a fost repetată, ulterior, de alţi doi luptatori iranieni, Noroozi şi Rezaei, care au câştigat şi ei titlul olimpic, la 60 de kilograme, respectiv 96 de kilograme.