Spania, pas urias spre Mondiale

0

Selectionata Spaniei se poate considera ca si calificata la Campionatul Mondial din Germania, dupa ce a invins, cu 5-1, Slovacia in partida tur a barajului. Pentru iberici, Luis Garcia a fost eroul

Selectionata Spaniei se poate considera ca si calificata la Campionatul Mondial din Germania, dupa ce a invins, cu 5-1, Slovacia in partida tur a barajului. Pentru iberici, Luis Garcia a fost eroul serii, cu trei goluri, iar Torres si Morientes au definitivat spectacolul spaniolilor. "In fotbal nu poti spune niciodata ca esti deja calificat, dar am facut un pas mare spre Mondiale", a declarat selectionerul spaniol Luis Aragones. O alta mare performera a partidelor de baraj a fost Elevetia, care s-a impus cu 2-0 in fata Turciei, medaliata cu bronz la ultimul Campionat Mondial. ,Trebuie sa admit ca ma asteptam la mai mult din partea Turciei, dar sunt sigur ca vor incerca sa se revanseze in fata propriilor suporteri", a declarat antrenorul elvetienilor, Jakob Kuhn. La Oslo, Norvegia a fost invinsa cu 1-0 de catre Cehia, unicul gol al partidei fiind inscris de Smicer, in minutul 31. Pe un gazon plin de nisip, scandinavii nu au ridicat prea multe pretentii in fata unei selectionate cehe care asteapta cu optimism prima calificare la un truneu final al Campionatului Mondial. Intr-un alt meci de baraj, care a adus fata in fata reprezentantele Americii de Sud si Oceaniei, Uruguay a invins cu 1-0 Australia, prin golul lui Rodriguez (35). Chiar daca s-au temut de atmosfera incendiara de la Montevideo, creata de cei 60.000 de spectatori, ,cangurii" au reusit sa obtina un rezultat care ii mentine cu sanse reale in lupta pentru calificare. In cea mai exotica intalnire a partidelor de baraj, Trinidad Tobago si Bahrain au remizat, scor 1-1. Asiaticii au deschis scorul prin Salman (72), gazdele obtinand egalarea, cinci minute mai tarziu, prin reusita lui Birchall.