In Spania, Rooney a vazut rosu in fata ochilor

0

Formatia care a eliminat-o pe Steaua din Cupa UEFA a debutat cu dreptul in Liga Campionilor, reusind un rezultat de egalitate pe teren propriu, scor 0-0, in fata englezilor de la Manchester United.

Formatia care a eliminat-o pe Steaua din Cupa UEFA a debutat cu dreptul in Liga Campionilor, reusind un rezultat de egalitate pe teren propriu, scor 0-0, in fata englezilor de la Manchester United. Mai mult, gazdele si-ar fi putut trece in cont toate cele trei puncte, mai ales ca englezii au jucat cu un om in minus timp de 26 de minute. Antrenorul lui Villarreal, Manuel Luis Pellegrini, a decis sa nu-l forteze pe Riquelme, care avea probleme la glezna, locul acestuia fiind luat de tanarul Hector Font. De partea cealalta, Manchester a optat pentru un sistem 4-3-3, cu Scholes, Fletcher si Alan Smith in linia de mijloc. Aceasta asezare ofensiva a produs repede efecte, pentru ca Silvestre si Ronaldo au ratat doua bune ocazii de gol in debutul meciului. Incet-incet, gazdele au inceput sa puna presiune la poarta englezilor, sutul din voleu al lui Arruabarrena fiind scos in extremis de catre Van der Sar. In cel de-al doilea mitan, cele doua formatii au apelat la tot mai multe faulturi, din acest "duel" cel mai sifonat a iesit Rooney, care a vazut rosu, dupa doua cartonase galbene, in minutul 64. "Este insa tanar. Sper ca dupa ce se va maturiza nu va mai lua cartonase rosii. In acel moment controlam jocul. Dar dupa aceea am fost nevoiti sa ne schimbam strategia pentru a obtine un rezultat bun", a declarat Alex Ferguson.