Soc pentru "Cocoşul galic"

0

Scoţia a dat peste cap previziunile oricărui parior, învingând vicecampioana mondială, Franţa, scor 1-0, pe Hampden Park din Glasgow. Fundaşul Gary Caldwell a marcat în minutul 67 singurul gol

Scoţia a dat peste cap previziunile oricărui parior, învingând vicecampioana mondială, Franţa, scor 1-0, pe Hampden Park din Glasgow. Fundaşul Gary Caldwell a marcat în minutul 67 singurul gol al meciului, punând capăt invincibilităţii francezilor, care nu mai pierduseră de 14 ani un meci în deplasare, într-o campanie de calificare. "E cea mai mare victorie din istoria noastră", susţine antrenorul secund al britanicilor, Ally McCoist, considerat unul dintre protagoniştii renaşterii naţionalei Scoţiei, care ocupă acum primul loc al grupei B, în faţa Franţei, Italiei şi Ucrainei, cu trei victorii din trei me-ciuri. Totuşi, francezii se pot considera ghinionişti. La numai nouă minute de la startul meciului, Thierry Henry l-a învins pe goalkeeperul scoţian Craig Gordon cu un şut din lovitură liberă, însă mingea a lovit bara. A urmat, în minutul 17, golul lui Patrick Vieira, anulat pentru ofsaid. La fel a păţit şi David Trezeguet, a cărui reuşită a fost anulată din acelaşi motiv. În ultimele momente ale meciului, Henry a avut golul remizei în mână, dar Scoţia a fost salvată de Craig Gordon.