"Sferturile" Cupei Davis, un vis de o zi Calificarea s-a pierdut la dublu

0

Andrei Pavel si Gabriel Trifu au jucat, sambata, peste trei ore si jumatate cu elvetienii Roger Federer si Yves Allegro, pierzand meciul de dublu si orice sansa de calificare cu 4-6, 6-1, 3-6, 6-3, 8-10. Ieri, in cel de-al patrulea joc al intalnirii, Andrei Pavel a fost invins usor, 3-6, 2-6, 5-7, in fata numarului 1 mondial, Roger Federer, iar Romania se intoarce la baraj

Inaintea tragerii la sorti au existat foarte multe discutii in privinta echipei de dublu Florin Segarceanu, capitanul nejucator al echipei noastre, a asteptat pana in ultima clipa sa ii anunte pe cei doi jucatori care sa ne reprezinte sambata, impartind lumea tenisului romanesc in doua tabere. Unii, in frunte cu Ilie Nastase, presedintele FR de Tenis, ii sustineau pe Florin Mergea si Horia Tecau, cei mai buni juniori din lume la dublu in 2003, cei care ne-au adus punctul la dublu in meciul cu Ecuador, de la Quito, in vreme ce ceilalti, mult mai multi, erau tentati sa mearga pe mana lui Andrei Pavel si Gabriel Trifu, dublul nostru traditional din ultimii ani. Pana la urma, in teren au intrat Pavel si Trifu, iar alegerea antrenorilor nu a fost neinspirata. Aproape patru ore au jucat Pavel si Trifu, de o parte, respectiv Federer/Allegro, de partea cealalta, dar, din pacate, scopul nostru nu a fost atins. In conditiile in care dupa prima zi scorul era egal, 1-1, iar Roger Federer s-a dovedit a fi intr-o forma foarte buna, era clar ca singura noastra sansa intr-o calificare in turul urmator al Grupei Mondiale a Cupei Davis era punctul de la dublu. Cu 2-1 pentru noi altfel arata ziua de ieri, cea de-a treia a meciului cu Elvetia, dar elvetienii s-au dovedit prea buni pentru noi. Fara sa impresioneze cu nimic, ba dimpotriva, Roger Federer fiind autorul unor gafe de incepator, elvetienii au stiut exact cand si cat sa apese pe accelerator pentru a castiga. Dupa ce si-au adjudecat primul set cu 6-4, reusind cu un break mai mult decat romanii, Federer si Allegro au lasat impresia ca au cazut psihic pentru ca, in mai putin de o jumatate de ora, Andrei si Trifu au egalat situatia la general cu un sec 6-1. Si in setul trei, sau cel putin in prima lui parte, romanii au controlat jocul conducand la un moment dat cu 3-2 pe serviciul lor. S-au jucat, insa, cu sansele, le-au permis elvetienilor sa-si ia break-ul inapoi si, parca normal, au castigat si setul. A fost un 6-3 pentru Federer si Allegro care pareau ca vor incheia conturile in doar patru seturi. Sustinuti, incredibil, de cei aproape 6.000 de spectatori, cel mai numeros public pe care l-a avut o echipa de Cupa Davis a Romaniei in ultimele doua decenii, Pavel si Trifu au avut alta parere, au castigat, relativ usor, setul patru cu 6-3 si meciul a intrat in decisiv. Ce a urmat, este greu de descris. Trebuia sa fii unul dintre miile de spectatori sau sutele de mii de telespectatori din fata televizoarelor ca sa traiesti tensiunea acestui joc. Elvetienii au castigat foarte repede un break in setul cinci lasand impresia ca meciul este rezolvat, dar imediat a venit raspunsul compatriotilor nostri. Re-break, situatia era din nou la normal, fiecare dintre cele doua echipe castigand, rand pe rand, serviciul. Astfel s-a ajuns, in setul cinci, la 9-8 pentru Roger Federer/Yves Allegro, dar cu Pavel si Trifu la serviciu. Acesta avea sa fie, din pacate, si ultimul game al meciului, un break anuntat, parca, in conditiile in care romanii luptau minute bune pentru fiecare punct, in vreme ce Federer si Allegro isi castigau serviciul, aproape de fiecare data, la zero. Cu 10-8 in setul cinci, la capatul a trei ore si 36 de minute de joc, dublul elvetian a adus exact punctul care avea sa faca diferenta. La acest scor era greu de crezut ca Romania mai poate face ceva in conditiile in care Pavel trebuia sa-l bata pe Roger Federer, numarul 1 mondial, cel mai bun si cel mai in forma jucator al momentului, in conditiile in care compatriotul nostru, mai in varsta cu opt ani decat elvetianul, a jucat trei ore vineri si alte trei ore si jumatate sambata. Ca Pavel era obosit, s-a vazut inca de la primele schimburi de mingi, dar sustinut de public a reusit sa faca fata onorabil primelor sapte game-uri. Pana la 4-3 pentru Federer fiecare jucator si-a castigat serviciul. Pavel a reusit cateva lovituri incredibile, dar nici Federer nu s-a lasat mai prejos si cu o usurinta dezarmanta a reusit break-ul care l-a dus la 5-3. Federer a urmat la serviciu si in nici doua minute Andrei avea trei mingi de break. De la 0-40 pentru el, in fata unui public ostil, Federer si-a demonstrat clasa si ne-a aratat ca nu este numarul 1 in lume din intamplare. Elvetianul a reusit cinci mingi la rand si in 39 de minute a castigat primul set cu 6-3. Setul secund a fost unul mai scurt, de 31 de minute, in special pentru ca Federer a fructificat doua din cele patru sanse de break pentru a duce scorul la 2-0 la seturi. Nimeni nu mai credea in sansele lui Pavel, dar Andrei a continuat sa lupte si in setul trei, pentru prima oara in acest joc romanul a fructificat o sansa de break, din cele cinci avute pana in acel moment, ajungand sa conduca cu 3-1 si, imediat, cu 4-1. 6.000 de oameni erau in extaz, iar in sufletele tuturor renastea speranta. "Romania! Romania!", strigau miile de spectatori in vreme ce arbitrul se chinuia, din rasputeri, sa faca liniste in sala. Avea sa fie, totusi, liniste, zece minute mai tarziu, imediat ce Andrei a pierdut break-ul. Fara sa forteze, Federer a dus scorul de la 1-4 la 4-4. Andrei si-a mai castigat, o data, serviciul, amanand deznodamantul, dar la 5-5 Federer a reusit break-ul care avea sa se dovedeasca a ne fi fatal. Elvetianul a servit fara emotii la 6-5 pentru el si, spre dezamagirea milioanelor de romani care au visat intr-o calificare, Elvetia si-a asigurat calificarea inca din meciul patru. Federer a castigat cu 6-3, 6-3, 7-5, intr-o ora si 59 de minute de joc, si la 3-1 se gandeau, deja, la meciul cu Franta din sferturile de finala. Interesant este faptul ca si anul trecut, tot in sferturile de finala, Elvetia a jucat cu Franta, la Toulouse, si a pierdut cu 3-2. Acum, Federer si echipa Elvetiei au ocazia sa se razbune, mai ales ca meciul va avea loc la ei acasa. In ceea ce ne priveste pe noi, ne vom intoarce, aproape ca de fiecare data, la meciurile de baraj. In septembrie 2004 Romania va incerca, inca o data, sa ramana in Grupa Mondiala a Cupei Davis. Este tot ce putem spera de la o echipa a Romaniei care nu reuseste, iata, de mai mult de 21 de ani, sa treaca de primul tur al Grupei Mondiale. Ultima data cand echipa noastra a reusit acest lucru a fost in 1983 cand Romania, cu Ilie Nastase si Florin Segarceanu, a invins cu 5-0 pe Chile, la Timisoara, pentru a se califica in sferturile de finala, faza in care a fost eliminata de Australia. La 3-1 pentru Elvetia, calificarea era jucata, drept pentru care ultimul meci al intalnirii de Cupa Davis s-a jucat dupa sistemul "cel mai bun din trei seturi". Pentru Romania a jucat, cum era si stabilit, Victor Hanescu, in vreme ce pentru elvetieni locul lui Kratochvil a fost luat de Wawrinka. La capatul a 100 de minute de joc, Hanescu s-a impus cu 6-3, 6-7, 6-3, stabilind scorul final: Romania-Elvetia 2-3.