Schumacher castiga peste tot

0

* Michael Schumacher a castigat si Marele Premiu de Formula 1 al Ungariei si a stabilit un record de 12 victorii obtinute intr-un sezon * Prin victoria de pe circuitul de la Hungaroring, scuderia Ferrari si-a adjudecat al saselea titlu mondial consecutiv la constructori si al 14-lea din istorie

Plecat din pole-position, Michael Schumacher nu a avut nici o problema in a castiga si MP al Ungariei, el conducand cursa de la un capat la altul. Ba mai mult, cu un tur inainte de finalul cursei, doar cinci piloti se mai aflau in acelasi tur de pista cu campionul mondial. Prin victoria din Ungaria, germanul stabileste doua noi recorduri: cele mai multe victorii obtinute de un pilot intr-un sezon, 12, si a totalizat sapte succese consecutive in Formula 1. In clasamentul final, pilotul german a fost urmat de catre coechipierul sau de la Ferrari, Rubens Barrichello, in timp ce pe locul trei a sosit Fernando Alonso. Acesta a avut un start de cursa foarte bun reusind sa ajunga de pe locul cinci pana pe locul trei. Prin dubla din Ungaria, Ferrari a reusit sa castige cel de-al saselea titlu consecutiv la constructori si al 14-lea din istorie. Dezamagirea MP din Ungaria s-a numit McLaren. David Coulthard a terminat pe locul noua, in timp ce colegul sau, Kimmi Raikkonen, a fost nevoit sa abandoneze in turul 14, din cauza unor probleme la partea electrica. "Am avut mult de suferit din cauza ca nu am ales corect pneurile. Oricum, nu prea aveam ce sa fac pe un circuit pe care se depaseste foarte greu. Asta e. A fost un week-end trist si acum nu-mi ramane decat sa ma gandesc la MP al Belgiei, de peste doua saptamani", a spus scotianul. Prestatia proasta a masinilor McLaren a fost explicata de Ron Dennis prin alegerea unor "gume" neadecvate temperaturii si pistei si a promis ca peste doua saptamani se vor vedea punctele tari ale modelului MP4-19B. "Kiki a reusit un start senzational, ceea ce l-a dus pana pe locul sapte, dar a avut acea problema electrica si am decis sa-l retragem din cursa. In ceea ce-l priveste pe Coulthard, acesta nu a ales pneurile potrivite. Oricum, rezultatele obtinute de el sunt comparabile cu ale celorlalti piloti care au folosit "gume" Michelin. Abia pe circuitul de la Spa se vor putea vedea punctele forte ale modelului MP4-19B", a spus Ron Dennis.