Scandal cu arbitri la Campionatul Mondial

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Partida din sferturile de finală dintre Germania şi campioana mondială Spania, care s-a încheiat cu victoria ţării-gazdă cu scorul de 27-25 (15-12), a stârnit un scandal de amploare.

Partida din sferturile de finală dintre Germania şi campioana mondială Spania, care s-a încheiat cu victoria ţării-gazdă cu scorul de 27-25 (15-12), a stârnit un scandal de amploare. Prestaţia brigăzii norvegiene de arbitri i-a exasperat pe iberici care s-au simţit furaţi ca-n codru. "Este cel mai mare furt pe care l-am văzut în cariera mea. Am certitudinea că rezultatul acestei partide a fost decis de motive extrasportive", a apreciat portarul spaniol David Barrufet, părere împărtăşită şi de antrenorul Juan Carlos Pastor: "În opinia mea, noi nu am avut nicio şansă să câştigăm acest meci, al cărui rezultat a fost decis de arbitri". Nici presa iberică nu a trecut cu vederea arbitrajul părtinitor. "Doi arbitri norvegieni fură calificarea Spaniei", a titrat cotidianul sportiv "As", în timp ce ziarul "Marca" a notat: "Spania a fost eliminată de un arbitraj catastrofal, care a favorizat Germania în finalul meciului".

Polonia, surpriza turneului

Echipa naţională a Poloniei s-a calificat în semifinalele Campionatului Mondial după victoria în faţa Rusiei, cu scorul de 28-27 (16-12). Astfel, selecţionata poloneză a furnizat cea mai mare surpriză a turneului, ajungând în faza semifinalelor după ce, la ediţia anterioară, cea din Tunisia (2005) nici nu a participat la turneul final. În penultimul act al competiţiei, Germania va întâlni Franţa, iar Polonia va da piept cu selecţionata Danemarcei.

Sport

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite