Sahtior, parcurs perfect in campionat

0

Dupa ce a pierdut greu in Liga Campionilor in fata celor de la AC Milan, scor 0-1, echipa lui Mircea Lucescu si-a continuat parcursul senzational in campionat. In ultima etapa, Sahtior s-a impus cu

Dupa ce a pierdut greu in Liga Campionilor in fata celor de la AC Milan, scor 0-1, echipa lui Mircea Lucescu si-a continuat parcursul senzational in campionat. In ultima etapa, Sahtior s-a impus cu scorul de 3-1 pe terenul codasei Metalurg Zaporoje, pastrandu-si pozitia de lider autoritar. Cu doar doi romani in teren, Rat si Stoican, Sahtior conducea pe tabela de marcaj inca de la pauza. In minutul 6, Matuzalem deschide scorul pentru Sahtior, dar Demcenko egaleaza pentru gazde, in minutul 28. Cu un minut inainte de finalul primei reprize, Brandao isi aduce echipa in avantaj, iar in minutul 61 acelasi Brandao mai inscrie o data si stabileste scorul final, 3-1. Barcauan a fost tinut pe banca de rezerve de catre Mircea Lucescu, Marica s-a accidentat la un antrenament, iar Lucescu i-a recomandat sa faca o pauza de cateva zile. "Am o intindere de ligamente la genunchiul drept dupa ce m-am ciocnit de Matuzalem la antrenament, iar nea Mircea mi-a zis sa iau cateva zile de pauza, sa nu avem surprize mai mari. Nu este nimic ingrijorator, voi fi pe picioare la inceputul saptamanii", a spus Marica. Totodata, atacantul i-a avertizat ieri pe spaniolii de la Barcelona ca Sahtior nu va merge in excursie in Spania, pentru a doua partida din Liga Campionilor. "Nu vom merge la Barcelona pentru turism. Sper sa ii facem sa-si aminteasca de noi", a declarat Marica, jucator pe care cotidianul "El Mundo Deportivo" il califica drept "marea revelatie a echipei Sahtior". In alta ordine de idei, presedintele clubului ucrainean, Rinat Ahmetov, a spus ca, dupa infrangerea cu AC Milan, este important ca echipa sa nu-si piarda increderea. "Vom incerca sa ne facem jocul si sa incantam fanii. La finalul meciului cu Milan, publicul ne-a aplaudat si asta este tot ce conteaza", a spus Ahmetov.